Kreator
Budownictwa Roku

— 2013 —

Andrzej Tomana

prezes zarządu DATACOMP Sp. z o.o.


Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej z tytułem doktorskim. W 1987 r. założył firmę Datacomp. Jego największym kapitałem jest doświadczenie zdobyte na uczelni i kontakty z projektantami. Jest inżynierem nastawionym na rozwiązywanie problemów technicznych. Lubi robić rzeczy nowe, pozwalające stworzyć coś oryginalnego. W ten sposób powstało wiele programów do analizy konstrukcji, obsługi zamówień publicznych, a przede wszystkim system Zuzia – jeden z najlepszych polskich systemów do kosztorysowania. Obecnie kieruje projektami związanymi z technologią BIM, w szczególności systemem ZUZIAbim integrującym projektowanie i kosztorysowanie. Jego hobby to jazda na rowerze i narty biegowe. Przyjaciele znają go także jako dobrego kompana, z którym można posiedzieć przy ognisku z gitarą i dobrym trunkiem.

Jakie ważne dla Państwa zmiany zaszły w branży oprogramowania na przestrzeni ponad ćwierćwiecza działalności Datacomp?
Pomijając ewolucję narzędzi programistycznych, gdzie postęp jest kolosalny, ewolucję interfejsów z tekstowych na graficzne, sieciowość, aplikacje mobilne itp. atrybuty współczesnego oprogramowania, najważniejsze zmiany zaszły w mentalności użytkowników. Jeszcze 15–20 lat temu kupowało się KOMPUTER, a oprogramowanie? Najchętniej „zdobywało się” za darmo, ostatecznie kupowało „pirata” na giełdzie. Teraz oprogramowanie jest najważniejsze i jego wybór coraz częściej jest przemyślaną decyzją, istotną dla rozwoju firmy.

Co wyróżnia wprowadzony w lipcu program Zuzia 11 od poprzednich wersji?
W dziedzinie kosztorysowania nasza firma niewątpliwie ma na koncie szereg oryginalnych rozwiązań, bez których obecnie trudno sobie wyobrazić system kosztorysowy. Można tu wymienić tzw. liczenie sumy kosztorysowej na bieżąco. My także wprowadziliśmy możliwość konwersji danych z PDF do kosztorysu. W obecnej wersji systemu elementem wyróżniającym, obok wielu drobniejszych usprawnień, jest harmonogram zintegrowany z systemem kosztorysowym. Według nas szczególnie będzie przydatny przy opracowywaniu dokumentacji kosztowej dla zamówień publicznych. Dodatkowo łączy łatwość pracy z funkcjonalnością systemów specjalistycznych. Obok klasycznej 11 wersji systemu wypuściliśmy także jej wersję BIM czyli ZUZIAbim.

Jakie możliwości daje BIM Vision?
Jest to jedyna polska i darmowa przeglądarka modeli budowli opracowanych w dowolnym systemie CAD w technologii BIM, zapisanych w formacie IFC. Oprócz typowych funkcji graficznych wyróżnia ją m.in. możliwość dokonania pomiarów długości, pola powierzchni i objętości elementów.

Jakim uznaniem wśród klientów cieszy się system ProPublico? Na czym polega jego wyjątkowość?
ProPublico to jedyny w kraju system obsługi postępowań o zamówienie publiczne. Umożliwia zautomatyzowanie pracy poprzez budowę baz danych postępowań, firm, dokumentów oraz obsługę biurową i wiele innych narzędzi zwiększających wydajność pracy urzędnika. Cieszy się dużą popularnością w jednostkach, gdzie kultura informatyczna jest na ponad przeciętnym poziomie, np. na uczelniach, w firmach Skarbu Państwa, nowoczesnych urzędach.

Program ZUZIAbim


Do projektowania jakich obiektów może być szczególnie przydatny Geomagic Design?
Geomagic Design to system, który wprowadziliśmy na polski rynek jako alternatywę znacznie kosztowniejszych systemów. Z powodzeniem pozwala zaprojektować większość urządzeń w przemyśle maszynowym, meblarskim czy tworzyw sztucznych. Trudno określić granicę wydajności. Do projektowania dużych, złożonych zespołów poleciłbym przykładowo ZW3D.

Jakie rozwiązania oferują Państwo dla przemysłu?
To bardzo rozległy temat. Do projektowania mamy szeroką ofertę systemów CAD/CAM, do instalacji przemysłowych oferujemy pakiet firmy Intergraph, do zarządzania produkcją mamy system specjalistyczny i szereg własnych aplikacji. Dysponujemy również ciekawymi rozwiązaniami dla wzornictwa, a także świadczymy usługi drukowania 3D.

W ofercie Datacomp są m.in. programy poprawiające efektywność zarządzania firmą. Jakie korzyści daje przedsiębiorcom inwestycja w tego typu oprogramowanie?
Firmy mogą poprawić efektywność na różnych poziomach. W zakresie wspomagania obiegu dokumentów i obsługi dokumentacji wdrożyliśmy w wielu miejscach system M-Files, w firmach o profilu produkcyjnym wprowadziliśmy wiele systemów zarządzania produkcją PdC. Osoby z działów zamówień publicznych pracujące z naszym ProPublico mają więcej czasu na prace merytoryczne, bo czynności manualne przejął system. Opracowaliśmy także unikatowe systemy, jak np. zarządzanie złożonym przedsiębiorstwem wykonującym indywidualne protezy i wkładki ortopedyczne łączące pracę lekarzy i typowej produkcji.

Z jakimi pytaniami/problemami podczas wdrażania nowych aplikacji w pracowniach projektowych spotykają się Państwo najczęściej?
Samo wyliczenie pytań i problemów wypełniłoby cały numer tej publikacji. Generalnie staramy się rozwiązywać problemy naszych użytkowników w sposób kompetentny i sprawny. W tym celu wdrażamy system serwisowy, który poprawi naszą efektywność. Z zadowoleniem obserwujemy także rosnące zainteresowanie szkoleniami w zakresie obsługi i eksploatacji aawansowanych aplikacji CAD/CAM i innych. Odbywają się one zarówno w naszej pracowni, jak i za pośrednictwem internetu, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. W ten posób codziennie prowadzimy wiele prezentacji zdalnych i webinariów, w czasie których pada dużo interesujących pytań.

Co inspiruje Państwa do zmian w ofercie?
Staramy się analizować tendencje i ciekawe pomysły w szeroko rozumianym obszarze oprogramowania inżynierskiego. Przykładem może tu być technologia BIM w informatyce dla budownictwa, gdzie z naszymi rozwiązaniami 4D i 5D jesteśmy numerem jeden w Polsce. Nasza ZUZIAbim to produkt należący do ścisłej i wąskiej czołówki tego typu oprogramowaniana świecie. Wiele inspiracji dają kontakty z naszymi partnerami zagranicznymi oraz udział w konferencjach i spotkaniach. Prowadzimy także stałą współpracę z uczelniami. Obecnie realizujemy kilka tematów objętych umowami.

 

Projekt i wykonanie EVIONICA