Kreator
Budownictwa Roku

— 2017 —

Piotr Stryjak

menadżer przedstawicielstwa Sita Bauelemente GmbH

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017 otrzymała również firma

Sita Bauelemente GmbH

 

Absolwent Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Z branżą budowlaną związany od ponad 15 lat. Od 2010 r. odpowiedzialny w firmie Sita Bauelemente GmbH za rozwój produktów oraz marki Sita w Polsce. Od 2013 r. pełnomocnik firmy Sita w Polsce oraz menadżer oficjalnego przedstawicielstwa Sita Bauelemente GmbH z siedzibą w Krakowie.

 

Cel nadrzędny – kontakt z klientem

Firma Sita Bauelemente działa w branży odwodnień dachowych. Na co mogą liczyć klienci decydujący się na współpracę z Państwem?
Mamy różnorodnych klientów, będących uczestnikami tego samego projektu budowlanego, zaczynając od inwestora, przez architekta, generalnego wykonawcę, a kończąc na ekipie wykonawczej. Każda z tych grup otrzymuje wsparcie techniczne adekwatne do realizowanego zadania budowlanego. Projektanci i architekci mogą liczyć na etapie projektowania na konsultacje w biurze, dotyczące np. obliczeń oraz doboru systemów odwadniania. Inwestorzy z naszą pomocą mogą oszacować zalety i oszczędności wynikające z montażu elementów odwadniających Sita. Firmom wykonawczym najczęściej doradzamy już na miejscu budowy, tuż przed montażem. Klienci indywidualni mogą oczywiście również liczyć na pełne wsparcie przedstawicielstwa i działu technicznego, aczkolwiek zazwyczaj są obsługiwani przez naszych partnerów handlowych i ich pracowników. Oczywiście każdy klient nawet indywidualny, zgłaszający się telefoniczne czy też mailowo do przedstawicielstwa Sita, otrzyma wsparcie techniczne i – co niewątpliwie nas wyróżnia na tle innych firm – możliwość spotkania i konsultacji technicznej, nawet w miejscu budowy własnego domu.

Jakie nowe rozwiązania zostały wdrożone w ciągu ostatniego roku?
Wprowadziliśmy kilka nowości, ale nie wszystkie produkty są dopasowane stricte do rynku polskiego. Jako firma działająca w całej Europie oraz części Azji, oferujemy produkty, które są czasami obarczone specyfiką danego regionu i nie koniecznie interesują polskich klientów. Naszymi najnowszymi produktami są specjalne wpusty dachowe i rewizje do dachów zielonych bagiennych – coraz częściej pojawiają się również w Polsce tak zaprojektowane dachy płaskie. Kolejne produkty to wywietrzniki dachów płaskich, będące poszerzeniem linii elementów wentylacji. Z trzech nowości na polskim rynku dużym zainteresowaniem cieszył się, podczas wstępnego zaprezentowania naszym klientom, kominek wentylacyjny do dachów płaskich z odprowadzaniem skroplin. Skonstruowany on jest w taki sposób, by kondensat, czyli skropliny pojawiające się na ściankach, wydostawał się poza rurę wywietrznika wprost na izolację dachu. Jest to niewątpliwie bardzo pożądany produkt na polskim rynku.
Mamy jeszcze kilka innych nowości, ale niech pozostaną owiane tajemnicą, aż do targów dachowych Dach+Holz 2018 w Niemczech.

Coraz więcej projektuje się budynków z zastosowaniem konstrukcji dachu zielonego. Które z produktów może Pan polecić?
W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyraźnie wzrosła tendencja do ekologicznego gospodarowania wodą opadową z wykorzystaniem zielonych dachów. Można to zauważyć zwłaszcza w aglomeracjach. Rozwojowi miast towarzyszy wzrost powierzchni terenów utwardzonych, niepozwalających na wnikanie wody opadowej do gruntu, co powoduje silne obciążenie infrastruktury kanalizacyjnej. Dachy zielone pozytywnie wpływają na bilans wodny, poprawiają estetykę miast, a dodatkowo mogą odciążyć przepełnione w czasie opadów istniejące systemy kanalizacji. W związku z powyższym w naszej ofercie nie mogło zabraknąć systemowych rozwiązań do odwadniania dachów zielonych. Od kilku lat poszerzamy ofertę produktów z linii Sita Green. Są to kompleksowe rozwiązania do odwadniania i drenażu dachów zielonych ekstensywnych i intensywnych w pełni kompatybilne z produkowanymi przez nas wpustami dachowymi. Od dwóch lat oferujemy kompletny system odwadniania dachów zielonych składający się z wpustów dachowych oraz skrzyń czy też dostępów rewizyjnych. Co istotne, wszystkie oferowane produkty są w pełni zgodne z obowiązującymi normami i przepisami i jako nieliczne mogą być stosowane w miejscach o dużych wymaganiach wytrzymałościowych.

Jak Pan ocenia obecną sytuację na rynku budowlanym? Czy ilość realizowanych inwestycji jest większa niż w roku ubiegłym?
W ubiegłym roku pojawiały się różne opinie dotyczące bieżącego roku, które zapewne niepokoiły wielu zarządzających firmami z branży budowlanej. Negatywne prognozy okazały się zupełnie nietrafione. Sytuację na rynku śledzimy dokładnie nie tylko z perspektywy Polski, ale również z innych krajów UE, w których jesteśmy obecni. Dlatego też odbieram sytuację, jak również perspektywy pozytywnie oraz bardzo obiecująco. Niewątpliwie jest to związane z rosnącą ilością inwestycji oddawanych do użytkowania (w tej fazie pojawiają się najczęściej nasze produkty) oraz ilością wydawanych pozwoleń czy też inwestycji, które są w trakcie projektowania. Ilość realizacji, przy których jesteśmy zaangażowani w fazie projektowania, wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem, więc przyszły rok także jest obiecujący.

Jakie ma Pan cele i plany na przyszłość?
W ciągu kilku lat, odkąd mam przyjemność prowadzić oddział w Polsce, wiele zadań zostało zrealizowanych, jednak priorytetów i pomysłów na przyszłość nie brakuje. Jest ich wiele. Mam to szczęście, że centrala Sita Bauelemente GmbH i zarządzający nią prokurenci kierują się w biznesie znanym cytatem dr. Petera Ferdinanda Druckera, eksperta ds. zarządzania: „Dajcie ludziom swobodę działania, a zaskoczą was swoją pomysłowością”. Znajduje to odzwierciedlenie chociażby w oferowanych produktach, dopasowywanych szczególnie do tak ważnego dla firmy rynku polskiego. Aktualnie priorytetem jest wcześniej wspomniany system odwadniania dachów zielonych Sita Green oraz nowość – kominek wentylacyjny z odprowadzaniem skroplin. Celem nadrzędnym pozostaje dalszy rozwój marki Sita Bauelemente i prowadzonego przeze mnie przedstawicielstwa w Polsce.

Czym kieruje się Pan w zarządzaniu firmą: intuicją czy rozsądkiem?
Wielu przedsiębiorców czy też osób zarządzających określa intuicję jako sposób dotarcia do najtrafniejszych decyzji biznesowych. Oczywiście intuicja jest niezwykle ważna, ale należy mieć świadomość, iż w pewnym sensie jest ona cechą nabytą w trakcie wieloletniej obserwacji branży budowlanej. Intuicja pozwala na ocenę i analizę danych oraz dopasowanie do pewnych założeń i zależności oraz wstępną ocenę wyniku. Osobiście kieruję się intuicją oraz zdrowym rozsądkiem, czyli analizuję wszystkie plusy i minusy dotyczące prowadzonej firmy.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2017

otrzymała również firma 

Sita Bauelemente GmbH
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Rydlówka 20
30-363 Kraków
tel. 12 345 70 00
www.sita-bauelemente.pl

Projekt i wykonanie EVIONICA