Kreator
Budownictwa Roku

— 2013 —

Zbigniew Kmicic

prezes zarządu - POLEKSBUD TRADE Sp. z o.o.


Absolwent Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Lądowej. Program nauczania na tej uczelni obejmował wszystkie rodzaje budownictwa, tj. kubaturowe, mieszkaniowe, przemysłowe; budowle inżynierskie – mosty, drogi, lotniska, ulice, place miejskie itp. ze specjalizacją w budownictwie dróg żelaznych i obiektów związanych z funkcjonowaniem sieci kolejowych. Były także zajęcia poświęcone instalacjom elektrycznym oraz wodno-kanalizacyjnym łącznie z budową zapór spiętrzających wodę.

W związku z uzyskaniem gruntownego wykształcenia, na Politechnice Krakowskiej, mogłem pracować w wielu firmach branży budowlanej na terenie całego kraju. W 1956 roku zostałem zatrudniony w Lubelskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego (dawniej Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego). Jako młody inżynier posiadający olbrzymią wiedzę techniczną i organizacyjną rozpocząłem pracę przy budowie budynku nr 35 na osiedlu ZOR Wschód w Lublinie, gdzie po raz pierwszy na Lubelszczyźnie zastosowano uprzemysłowioną metodę realizacji budynków mieszkalnych.

Moja kariera rozwijała się bardzo szybko. W niedługim czasie awansowałem na kierownika budów realizowanych przy Alejach Racławickich w Lublinie. Od stycznia 1959 roku przejąłem budowę Racławickiej Dzielnicy Mieszkaniowej, którą skończyłem rok później, następnie prowadziłem budowę budynków mieszkalnych na Lemszczyźnie w Lublinie. Od 1960 r. pracowałem jako dyrektor w Kraśnickim Przedsiębiorstwie Budowlanym w Kraśniku. Realizowałem w nim szereg robót oraz brałem udział w programie „Tysiąc szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego". Zostałem tutaj zauważany przez władze wojewódzkie i awansowałem na stanowisko naczelnego inżyniera Dyrekcji Budownictwa Rolniczego. W 1970 r. zostałem powołany przez wojewodę lubelskiego na stanowisko głównego architekta województwa lubelskiego. Naczelnym zadaniem było przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego Lublina, polegające na wskazaniu terenów pod budownictwo mieszkaniowe i służbę zdrowia. Po wykonaniu tej pracy w województwie lubelskim w 1974 roku zostałem powołany na naczelnego inżyniera w Lubelskim Zjednoczeniu Budownictwa, a następnie objąłem funkcję naczelnego dyrektora Lubelskiego Zjednoczenia Budownictwa. W tym czasie zaistniałem jako skuteczny realizator budownictwa na Lubelszczyźnie. Wspomagałem także ten sektor gospodarki na Śląsku oraz w Warszawie.

 

 W 1982 roku zastałem generalnym dyrektorem w Ministerstwie Budownictwa. W tym okresie nadzorowałem prace obejmujące rozbudowę przemysłu ciągnikowego. Pod „swoją opieką” miałem fabryki na terenie całego kraju, m.in. budowę odlewni w Lublinie, fabrykę Ursus w Warszawie, a także w Gorzowie i we Włocławku. Pod moim kierownictwem oddano do użytku pierwszą oczyszczalnię ścieków Czajka w Warszawie i ujęcie wody w Wieliszewie.
W 1990 roku byłem współzałożycielem firmy instalacyjnej, która realizowała inwestycje dla rosyjskiego Gazpromu w Moskwie i okolicach. W tym czasie otrzymałem szereg nagród i wyróżnień. Zostałem odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1994 roku założyłem firmę Poleksbud-Trade Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie. Jest to firma rozwijająca się bardzo dynamicznie. Początkowo zakres prac obejmował wykonawstwo instalacji elektroenergetycznych. Firma, dzięki doświadczonej kadrze z wielką praktyką zawodową i gruntownym wykształceniem w branży budowlanej, stopniowo rozszerzała swoją działalność. Wprowadzono wykonawstwo robót ogólnobudowlanych, a następnie instalacji sanitarnych. Dzięki temu Poleksbud-Trade Sp. z o.o. mogła występować jako generalny wykonawca usług budowlanych z realizowaniem obiektów pod klucz. Spółka prowadzi prace dla koncernumiędzynarodowego Agusta Westland WSK PZL Świdnik S.A., w którym wytwarzane są helikoptery.
Firma cały czas poszerzała swoją działalność, tym razem o usługi projektowe we wszystkich branżach. W 2008 roku powstała spółka Poleksbud-Projekt Sp. z o.o., w której zajmuję stanowisko głównego projektanta. 

Za swój profesjonalizm, wzorową organizację i współpracę z inwestorami, podwykonawcami i dostawcami materiałów oraz wysoką jakość świadczonych usług firma Poleksbud-Trade Sp. z o.o. została laureatem licznych konkursów oraz zdobyła prestiżowe nagrody. Zaliczono ją do elitarnego grona najdynamiczniej rozwijających się firm trzynastej edycji konkursu Gazele Biznesu. Przyznane wyróżnienia są potwierdzeniem doskonałego zarządzania firmą w czasach wszechobecnej recesji i zahamowania rynku budowlanego.

Jestem uznanym społecznikiem, pracuję w organizacjach pracodawców. Jestem założycielem i prezesem organizacji Pracodawcy Ziemi Lubelskiej. W 2012 roku zostałem wiceprezydentem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Pełnię również funkcję wiceprzewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, jestem członkiem Związku Piłsudczyków oddział Lublin, a także od 12 lat jestem prezesem zarządu KS Budowlani Lublin.

 

 

Nagrody, wyróżnienia i certyfikaty firmy Poleksbud-Trade Sp. z o.o.:
 

  • Gazela Biznesu 2012
  • Lubelski Orzeł Biznesu z Diamentami 2011
  • Wyróżnienie w konkursie DOM 2011 za „Najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy UE”
  • Wyróżnienie w konkursie Efektywna Firma 2010
  • Konkurs Złota Kielnia – Budowa roku 2010 w województwie lubelskim w kategorii budownictwo drewniane
  • Odznaka Zasłużony Dla Budownictwa 2009 r.
  • Konkurs Złota Kielnia – Budowa roku 2008 w województwie lubelskim w kategorii inne obiekty zabytkowe
  • Lubelski Orzeł Biznesu 2007 w kategorii lubelskie przedsiębiorstwo – pracodawca roku
  • Wyróżnienie I stopnia 2006 w kategorii lubelskie przedsiębiorstwo – pracodawca roku
  • Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008.
Projekt i wykonanie EVIONICA