Kreator
Budownictwa Roku

— 2012 —

Toni Hemminki

dyrektor ds. technologicznych
energetycznych i ochrony środowiska
RUUKKI Polska Sp. z o.o.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2012 otrzymała również firma 
RUUKKI Polska Sp. z o.o.

Z Ruukki, międzynarodowym potentatem w zakresie wyrobów stalowych, związany od 2001 r. Karierę w firmie rozpoczął od stanowiska menedżera ds. rozwoju produktów w dziale badań i rozwoju (R&D).

Jesienią 2011 r. firma Ruukki zajęła pierwszą pozycję w kategorii branży stalowej w międzynarodowym indeksie Dow Jones Sustainability Index World (DJSI World). O czym świadczy ten sukces?
DJSI to indeks przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie i wobec środowiska naturalnego. Po raz pierwszy został opublikowany w 1999 r. W 2011 r. w programie uczestniczyły 342 firmy z 30 krajów. Były one oceniane pod kątem uwzględniania w swojej działalności aspektów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, a także kwestii społecznych i gospodarczych. Pod uwagę brano zarówno metody kierowania firmą, jak i charakterystyki wyrobów i procesów produkcyjnych. Trudno w kilku słowach opisać elementy składowe indeksu, ponieważ kryteriów oceny jest kilkadziesiąt. Nadzorem przedsiębiorstw objętych programem i analizą ich podejścia do wspomnianych kwestii zajmuje się niezależny ośrodek SAM Research AG.
Już same zakwalifikowanie się do DJSI World jest na całym świecie traktowane jako ważne wyróżnienie. W 2011 r. zdobyliśmy pierwsze miejsce w ocenie ogólnej w kontekście zrównoważonego rozwoju w branży stalowej. Wcześniej, przez sześć kolejnych lat, palmę pierwszeństwa dzierżyła koreańska firma Posco. Zajęcie przez nas tak wysokiej pozycji stanowi potwierdzenie, że działalność Ruukki charakteryzuje się szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz odpowiedzialnością społeczną. Prowadzimy w tym zakresie zakrojone na szeroką skalę działania w długiej perspektywie czasowej. Przykładem może być m.in. dbałość o kwestie BHP, które od lat stanowią strategiczne zagadnienie w rozwoju firmy.


Czy wysoka lokata w DJSI World przekłada się na pozycję rynkową firmy?
Indeksy Dow Jones Sustainability od kilkunastu lat śledzą notowania giełdowe przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie oraz dbających o środowisko naturalne. Uzyskanie pierwszego miejsca w indeksie to konkretny przekaz do obecnych akcjonariuszy i Klientów Ruukki, potwierdzający, że jesteśmy wiarygodnym partnerem. To także wskazówka dla inwestorów, którzy chcą wzbogacić swoje portfele o spółki stosujące najlepsze rozwiązania we wspomnianym zakresie.
Obecnie koncepcje zrównoważonego rozwoju przyciągają uwagę Klientów i inwestorów znacznie bardziej niż miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Certyfikaty potwierdzające odpowiedzialność społeczną przedsiębiorstw upowszechniły się w branży budowlanej, a nasi Klienci stawiają sobie własne cele w tej kwestii. Wysoka lokata Ruukki gwarantuje, że jesteśmy w stanie brać udział w realizacji ich strategicznych celów, np. w budowach obiektów wydajnych energetycznie.

 

Co przesądza o tym, że produkty przemysłu stalowego tak dobrze wpisują się w ideę budownictwa zrównoważonego środowiskowo?
Stal, jako materiał budowlany, ma wiele zalet spełniających kryteria systemu oceny Green Building. Wykonane z niej konstrukcje są lekkie, czas budowy jest krótki, a ona sama szczególnie dobrze nadaje się do recyklingu. Użycie stali pozwala uzyskać podczas certyfikacji dodatkowe punkty w zakresie oceny materiałów, konstrukcji i cyklu ich życia, a także przy ocenie wpływu na środowisko samego procesu budowy. Zastosowanie stali przekłada się również na udane rozwiązania w innych kwestiach istotnych w budownictwie zrównoważonym, np. na optymalizację konstrukcyjną czy wydłużony okres eksploatacji.

Muzeum w Palmirach. Elewację obiektu wykonano z dostarczonych przez Ruukki blach płaskich Cor-Ten o unikatowym wyglądzie i podwyższonej odporności na korozję
 

Coraz więcej inwestorów na świecie i w Polsce stawia na budynki z certyfikatami LEED lub BREEAM. Jakie produkty ze swojej oferty polecają Państwo do takich obiektów?
Z pewnością nasz nowy system lekkiej obudowy ze szczelnych, energooszczędnych płyt warstwowych. W skład pakietu, oprócz płyt, wchodzą także detale konstrukcyjne, instrukcja dotycząca szczelności oraz usługa montażu, świadczona przez specjalistyczne firmy z certyfikatem Ruukki. Pakiet uzupełnia gwarancja uzgodnionego poziomu szczelności. Pomaga ona Klientom projektować i budować coraz bardziej wydajne energetycznie obiekty. Jeśli chodzi o bezpośrednie korzyści z zastosowania tego rozwiązania, to w przypadku dużych hal przemysłowych roczne oszczędności kosztów ogrzewania mogą sięgać dziesiątek tysięcy euro. Szczelność to doskonały sposób na poprawę efektywności energetycznej obiektów oraz na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.


Jakie konkretne działania są podejmowane przez Ruukki, aby wesprzeć koncepcję zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej?
Aspekt efektywności energetycznej dotyczy wszystkich produktów Ruukki i wszystkich oddziałów firmy. Jednym z naszych pierwszych zadań w tym zakresie było uczestnictwo w warsztatach zorganizowanych pod hasłem „green building”, które miały na celu ustalenie priorytetów w zakresie technologicznych możliwości rozwijania przez Ruukki budownictwa wydajnego energetycznie. Jako osoba bezpośrednio zaangażowana w te działania, jestem przekonany, że potrafimy jeszcze wiele zrobić na rzecz zmniejszenia zużycia energii w procesie powstawania produktów końcowych.
Jednym z istotnych wyzwań jest dla nas wytwarzanie trwałych i solidnych produktów, takich, dzięki którym Klienci mogą zmniejszyć zużycie energii. Przykładem są nasze wydajne energetycznie wyroby dla przemysłu motoryzacyjnego, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa. W branży budowlanej Ruukki oferuje natomiast rozwiązania, które umożliwiają wykorzystanie energii odnawialnej oraz gwarantują wysoką szczelność obiektów. Efektywna energetycznie produkcja stanowi solidny fundament do rozwoju takich wyrobów.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2012

otrzymała również firma

RUUKKI Polska Sp. z o.o.

ul. Jaktorowska 13

96-300 Żyrardów

tel. 46 85 81 600

www.ruukki.com

Projekt i wykonanie EVIONICA