Kreator
Budownictwa Roku

— 2014 —

Tomasz Banaszyk

właściciel MATBET


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014 otrzymała również firma

MATBET

Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Poznańskiej. Idąc w ślady ojca, twórcy MATBETU (1987), założył w 1989 r. firmę MATBET-BIS. Od 2002 r. zarządza całością. Znacząco rozwinął firmę technologicznie i inwestycyjnie. W związku z dalszym rozwojem produkcji, na początku 2005 r., powołał do życia oddział MATBET BETON. W tym też roku Tomasz Banaszyk został uhonorowany prestiżową nagrodą Lidera Przedsiębiorczości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, wręczonym przez Prezydenta RP w Warszawie, w czasie Centralnych Obchodów Dni Budowlanych.

Marka Pana firmy została w 2012 r. oszacowana na kilka milionów złotych, co dało jej 10 miejsce w rankingu najbardziej znanych i cenionych marek firm Wielkopolski. Jaki jest Pana przepis na sukces? Tradycja czy innowacja?
MATBET działa od 1987 r., ale żaden sukces nie przychodzi od razu. Jest on wypadkową wielu czynników, z których najważniejszymi są moim zdaniem upór i wytrwałość w tworzeniu i podnoszeniu jakości produktu, dobór odpowiedniej kadry, konsekwencja w kreowaniu wizerunku firmy, czujność lub jak kto woli elastyczność wobec wszystkiego tego, co niesie rynek, a także odrobina szczęścia i zawodowa intuicja w doborze partnerów i podejmowaniu ważnych decyzji. Nie znaczy to wcale, iż nie dane nam było doświadczyć czasem porażki. Jednak w myśl zasady „co cię nie złamie, to cię wzmocni” te smutne doświadczenia zawsze przekuwamy na wiedzę przydatną w przyszłości.


Na jaki sektor stawia Pan w obecnej polityce firmy? Gdzie widzi Pan największe szanse rozwoju?
No cóż, mógłbym oczywiście odpowiedzieć, że ujawnianie tych opinii i informacji nie do końca leży w naszym interesie, jako że konkurencja czuwa. Powszechnie jednak wiadomo, że Polska ma wieloletnie zaległości, a także liczne bieżące potrzeby zarówno w dziedzinie budownictwa mieszkalnego, jak i w budowie infrastruktury drogowej i ochronie środowiska. Słowem: czasy dla MATBETU są dobre jeśli chodzi o potrzeby ogólne. Jednak postępująca specjalizacja w produkcji materiałów budowlanych rzeczywiście skłania nas do zajęcia się szczególnie tym, w czym trudno nam dorównać i co wiąże się nie tylko z wieloletnim doświadczeniem, ale także z olbrzymimi inwestycjami poniesionymi w ostatnich kilku latach. Działania firmy są w dużym stopniu ukierunkowane na ekologię i ochronę środowiska.
Skupimy się zatem jeszcze bardziej na kręgach, rurach, studniach kanalizacyjnych i wszystkim tym, co z betonem można zrobić w dziedzinie ochrony środowiska.


Które z nagród są dla Pana szczególnym powodem do dumy?
Bardzo ważnym wyróżnieniem dla MATBET był swego czasu certyfikat Wielkopolska Jakość. Od jego otrzymania minęło dużo czasu, ale fakt ten zawsze przywołuję w pamięci, jako że dokumentuje on zakorzenioną w Wielkopolsce gospodarność, będąc jednocześnie rzeczywistym aktem nobilitacji, przepustką w zdobywaniu nowych zleceń, pozyskiwaniu liczących się na rynku partnerów, czy też pozyskiwaniu funduszy na nowe inwestycje niezbędne do dalszego rozwoju firmy. Ten tytuł jest również wielkim zobowiązaniem i dzisiaj, mam chyba prawo stwierdzić, że z tego zobowiązania MATBET wywiązał się nieźle. Kolejne certyfikaty i medale, a także uhonorowanie mojej skromnej osoby Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta III RP, stanowią oczywiście kolejny powód do dumy, ale są równocześnie jeszcze wyżej podniesioną poprzeczką, którą zamierzamy przeskoczyć.

MATBET jest laureatem wielu nagród i zdobywcą medali oraz prestiżowych certyfikatów i dyplomów potwierdzających betonową markę (hasło firmowe) oferowanych produktów i wysokiej ich pozycji na polskim rynku. Do najważniejszych trofeów należą: certyfikat Wielkopolska Jakość (2001), Złoty Medal MTP za studzienki TB (2002), Złota i Platynowa Kielnia (2002, 2003), Polski Kupiec Roku (2003, 2005), Nagroda Gospodarcza Województwa Wielkopolskiego (2005), certyfikat Dobry Beton (2005), Filar Biznesu (2006), Tarnowski Lew (2011), Gazele Biznesu (2012), Gepard Biznesu (2012), certyfikat Rzetelna Firma (2011) i Certyfikat Uczciwości (2013). MATBET był prekursorem wielu rozwiązań i standardów jakościowych, współtworzył również Stowarzyszenie Producentów Elementów Betonowych do Kanalizacji.

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2014

otrzymała również firma

 

MATBET

ul. Rolna 12, Sady k. Poznania

62-080 Tarnowo Podgórne

tel. + 48 61 8 146 146

www.matbet.pl

 

 

Projekt i wykonanie EVIONICA