Kreator
Budownictwa Roku

— 2014 —

Alstal Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp.K.

Jacewo 76, 88-100 Inowrocław, tel. 52 35 55 400
www.alstal.eu

ALSTAL Grupa Budowlana to polskie przedsiębiorstwo z wyłącznie polskim kapitałem. Firma powstała w 1976 roku. Od wielu lat z powodzeniem realizuje inwestycje z sektorów prywatnego i publicznego. Jest generalnym wykonawcą takich znanych obiektów jak stadion żużlowy Motoarena w Toruniu, największy aquapark w Polsce – Termy Maltańskie w Poznaniu, Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu. Do portfolio fi rmy należą też liczne realizacje dla: Auchan, Decathlon, Focus Mall i Leroy Merlin. Zakres usług fi rmy jest szeroki. Do jej podstawowych gałęzi działalności należą: budownictwo ogólne, hale i konstrukcje stalowe, odnawialne źródła energii, usługi utrzymania ruchu oraz wytwórnia betonu.

 

Budownictwo ogólne
ALSTAL to doświadczony wykonawca obiektów budowlanych. Dzięki swoim wyspecjalizowanym zakładom jest w stanie kompleksowo zrealizować inwestycję na każdym jej etapie.
 

Hala sportowo-widowiskowa w Toruniu
To ten obiekt otrzymał prestiżowy tytuł Sportowego Obiektu Roku 2014 r. Jej głównym założeniem użytkowym jest zapewnienie zaplecza i infrastruktury sportowej dla dyscyplin lekkoatletycznych. Budynek przeznaczony jest do celów sportowych i rekreacyjnych o wysokim standardzie. Ośrodek jest miejscem treningu i organizacji różnego rodzaju imprez sportowych i kulturalnych. Ledowa elewacja hali umożliwia wyświetlanie np. wyników meczy rozgrywanych na żywo.


Odnawialne źródła energii
ALSTAL na zlecenie firmy Krzemień i Wspólnicy Sp. z o. o zrealizował farmę wiatrową w gminie Błaszki koło Kalisza. Powstały tam 4 elektrownie wiatrowe, o łącznej mocy 8 MW.

Kontrakt dotyczył przeprowadzenia kompletnego procesu budowlanego, zakończył się oddaniem wiatrowni do użytku. Firma wybudowała drogi dojazdowe, fundamenty, dostarczyła przyłącza elektroenergetyczne oraz turbiny wiatrowe Vestas V9, które zamontowała na wieżach o wysokości 105 metrów. Inwestycja warta 53 mln zł została współfinansowanie środków Unii Europejskiej. Firma cały czas pozyskuje kolejnych klientów. Następny kontrakt będzie dotyczył budowy w Kutnie farmy wiatrowej o mocy 10 MW. Również w tym przypadku ALSTAL odpowiedzialny jest za przeprowadzenie kompletnego procesu budowlanego.

Inowrocławskie przedsiębiorstwo ma wiele atutów: wysoce wykwalifikowaną kadrę inżynierską, pracowników z dużym doświadczeniem i znajomością rynku, stabilną pozycję jednej z największych firm budowlanych w Polsce. Firma realizuje także własne działania inwestycyjne. Są to projekty OZE o łącznej mocy ok. 40 MW.

Hale i konstrukcje stalowe
HiKS to wysoko wyspecjalizowany zakład ALSTAL, w którym świadczy usługi w zakresie projektowania i budowy hal stalowych różnego przeznaczenia oraz produkcji i montażu skomplikowanych konstrukcji stalowych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj realizacje: zadaszenie Opery Leśnej w Sopocie oraz dach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. ALSTAL zajął się wyprodukowaniem, dostarczeniem i montażem otwieranego dachu teatru. Stalowe elementy dachu wyprodukowano  w zakładzie w Inowrocławiu, który wytwarza miesięcznie średnio 400 ton konstrukcji. W pierwszej fazie produkcji na terenie zakładu odwzorowano plac budowy z części w całości wykonanych w zakładzie HiKS. Konstrukcja była następnie rozkręcona, pomalowana i dostarczona na budowę do ponownego skręcenia. Otwierany dach to ewenement na skalę światową. Zadaszenie Opery Leśnej zaskakuje kształtem, przypomina skrzydła motyla.

Tworzy go hybrydowa konstrukcja stalowa, składająca się z elementów o bardzo dużych rozmiarach. Nowatorsko połączono stalowe łuki z membraną szklanego włókna. Łączna powierzchnia zadaszenia dachu liczy aż 5500 m2. Pomorsko--Kujawska Izba Budownictwa przyznała Operze Leśnej tytuł Budowy na Medal Pomorza i Kujaw 2013. ALSTAL był generalnym wykonawcą tego nowoczesnego obiektu.

Usługi utrzymania ruchu
ALSTAL obsługuje swoich klientów w zakresie utrzymania ruchu bloku węglowo-parowego w różnych elektrociepłowniach np. należących do Grupy Ciech. Utrzymanie ruchu w systemie 24/24 polega na zapewnieniu ciągłości pracy kotłów i urządzeń kotłowych. Obsługa elektrociepłowni to jedno z najtrudniejszych zadań, które firma wykonuje z powodzeniem  od wielu lat.

Projekt i wykonanie EVIONICA