Kreator
Budownictwa Roku

— 2013 —

KURYŁOWICZ & ASSOCIATES Sp. z o.o.

ul. Berezyńska 25, 03-908 Warszawa, tel. 22 616 37 98
www.apaka.com.pl

Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. to najbardziej rozpoznawalna marka architektoniczna na polskim rynku. Jest laureatem wielu ważnych konkursów architektonicznych. Zaprojektowane przez zespół Kuryłowicz & Associates budynki niejednokrotnie były nagradzane przez SARP, Prezydenta m.st. Warszawy, Prezydenta Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz nominowane do nagrody im. Miesa van der Rohe.

 

Odpowiedzialna architektura

Architektura jest dyscypliną angażującą wiedzę, wyobraźnię, fantazję oraz światopogląd ludzi, którzy ją tworzą. Nie wszystkie powstające projekty mają szansę na realizację, nie wszystkie też z myślą o realizacji są tworzone. Te jednak, które udaje się sfinalizować są też emanacją osobowości ludzi, którzy muszą pokonać wiele trudności, nieprzewidzianych okoliczności i rozwiązać liczne problemy. Taki zespół ludzi nie powstaje od razu. W pracowni Kuryłowicz & Associates był on budowany na przestrzeni przeszło 30 lat. Zainicjował go prof. Stefan Kuryłowicz (1949–2011) a kontynuują współpracownicy, przyjaciele i następcy. Stefan Kuryłowicz to jeden z najbardziej znanych polskich architektów, laureat Honorowej Nagrody SARP (2003), nominowany do Nagrody im. Van Der Rohe (2007). Uhonorawny w 2009 r. za całokształt twórczości Coroczną Nagrodą Ministra Kultury, a w marcu 2011 r. wyróżnieniem Zasłużony dla Warszawy. Pośmiertnie Stefanowi Kuryłowiczowi przyznano Złotą Odznakę SARP w 2012 r.

 

Cały zespół Kuryłowicz & Associates łączy wspólne podejście do formułowania istoty każdego zagadnienia. Rozwiązuje je jako wyzwanie i szansę na odnalezienie prawdy o kolejnym kawałku przestrzeni. Stara się wyeksponować te z cech owej prawdy, które pomogą żyć i życie zrozumieć. Tu, ale nie tylko teraz, a z myślą też o przyszłości. Zawsze z założeniem o poprawie przestrzeni – na tyle, na ile władna jest architektura.
Firma ceni współpracę z klientami, którzy doceniają tę właśnie siłę architektury i razem z nią jej poszukują. Tego rodzaju podejście pozwala wyeliminować podział architektury na komercyjną i społeczną, bogatą i ubogą. Jej kształt nie musi zależeć od budżetu inwestora ani też od przeznaczenia.

 

Zdaniem zespołu Kuryłowicz & Associates kluczem w działaniu przestrzennym jest odpowiedzialność na wielu różnych płaszczyznach, m.in.:
 

 • artystycznej, polegającej na interpretacji otoczenia, możliwości formy, jej wyrazu, który powinien być odpowiedni i unikalny
 • naukowej, polegającej na wieloaspektowym podejściu do zadania
 • inżynierskiej, polegającej na doborze specjalistów współpracujących w różnych branżach, twórczo wspierających założenia projektu
 • ekonomicznej, polegającej na racjonalnym dysponowaniu powierzonym budżetem
 • terminowej, opartej na utrzymywaniu pracy w rytmie uzgodnionym z klientem.

 

Pracownia uczestniczy również aktywnie w procesie budowy, oferując swoje nadzory, kontrole i dodatkową wiedzę. Aktualnie zatrudnia ponad siedemdziesięciu stałych pracowników, w tym wysokiej klasy architektów, inżynierów budowlanych i inspektorów nadzoru. Jej trzon stanowią specjaliści, współpracujący ze sobą od kilkunastu lat, którzy mają duże doświadczenie zawodowe. W firmie pracuje kilku project managerów, których wiedza i talent umożliwiają prowadzenie projektu od etapu twórczej koncepcji do realizacji obiektu. Dużym atutem pracowni są młodzi pracownicy – absolwenci wydziałów architektury różnych uczelni. Równie starannie dobierani są projektanci innych branż. Firma od lat współpracuje na stałe ze sprawdzonymi biurami konstrukcyjnymi i instalacyjnymi, ma też swój oddział konstrukcyjny Kuryłowicz Engineering.

Od początku 1999 r. siedziba Kuryłowicz & Associates mieści się na warszawskiej Saskiej Kępie. Nowoczesne biuro wyposażone jest w systemy wspomagające projektowanie. W roku 2006 zaczęła również funkcjonować filia pracowni we Wrocławiu. Pracuje w niej obecnie około 15 osób.

Od 2012 r. firma jest na liście asesorów BREEAM – prestiżowego certyfikatu przyznawanego obiektom realizowanym zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Zaprojektowane przez pracownię obiekty, które uzyskały certyfikat BREEAM, to m.in. Galeria Miejska – część handlowa kompleksu Plac Unii w Warszawie oraz budynek C Quattro Business Park w Krakowie.

 

W marcu tego roku właściciele firmy założyli fundację im. Stefana Kuryłowicza, której celem jest wspieranie oraz promocja odważnej i odpowiedzialnej twórczości architektonicznej.

Wybrane projekty i realizacje:
 • biurowiec Prosta Tower w Warszawie
 • budynek biurowy Focus w Warszawie
 • siedziba główna Polskich Linii Lotniczych LOT
 • budynek wielofunkcyjny Plac Unii
 • dom handlowy Wolf Bracka
 • dom prywatny w Kazimierzu Dolnym – dom na skarpie
 • Galeria Warmińska w Olsztynie
 • lotnisko w Modlinie
 • osiedle mieszkaniowe Eko Park Allegretto
 • osiedle mieszkaniowe Nowe Powiśle
 • budynek wydziałów filologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.


 

Projekt i wykonanie EVIONICA