ul. Bohaterów Warszawy 32, 75-211 Koszalin, tel. 94 342 20 76
www.arbet.pl
Mija 25-lecie działalności Arbetu. Jakie zmiany zaszły w firmie w tym okresie?
Pierwszy zakład powstał w Koszalinie, gdzie obecnie znajduje się siedziba Arbetu. Szybko okazało się, że rozwojowi firmy będzie sprzyjało tworzenie fabryk w różnych miejscach Polski, co ułatwi i usprawni współpracę z klientami. Drugi zakład powstał w wyniku przejęcia mniejszego producenta styropianu w Golubiu-Dobrzyniu. Kolejny oddział naszej firmy usytuowany został w Gostyniu k. Leszna. Kupiliśmy tam obiekty przemysłowe, które musieliśmy przystosować do wytwarzania styropianu. Trzy wymienione dotąd fabryki umożliwiały sprzedaż na sporym obszarze kraju. Pozostało jedynie południe Polski. Lokalizacyjnie doskonałym miejsce okazało się Jasło. Zapewniło ono wzmocnienie możliwości produkcyjnych oraz wzrost sprzedaży. Takie rozlokowanie pozwoliło na pokrycie zapotrzebowania stu procent kraju i na penetrację rynku sąsiednich państw. Jednak biznes ma to do siebie, że nieustannie ewoluuje. W związku z tym po pewnym czasie okazało się, że nasze moce produkcyjne są niewystarczające w stosunku do chłonności rynku. W szczycie sezonu zakłady Arbet często pracowały dwadzieścia cztery godziny na dobę. By nie dopuścić do sytuacji, w której nie będziemy w stanie zaspokoić potrzeb naszych klientów, zbudowano – od podstaw – fabrykę w Przodkowie w pobliżu Trójmiasta. Dzięki temu mogliśmy sami zadecydować o jego przystosowaniu do naszych technologii i logistyki wewnętrznej. W międzyczasie doszliśmy do wniosku, że zmian wymaga zakład w Gostyniu, który stanowił ograniczenie rozwojowe ze względu na swoje warunki lokalowe. W związku z tym podjęliśmy decyzję o stworzeniu kolejnej fabryki w Czachorowie, obok Gostynia. Zakład ten jest w dalszym ciągu ulepszany, aby można było spełniać coraz więcej wymagań klientów.
Jaką firmą obecnie jest Arbet?
Dzisiaj mamy ugruntowaną pozycję na rynku producentów płyt styropianowych w Polsce. Zaliczamy się do czołówki i jesteśmy jedną z największych firm w branży. Na bieżąco rozwijamy swój potencjał. Klienci doceniają naszą jakość, powtarzalność i szeroko rozumiany serwis, ale także rzetelność, terminowość i słowność. Dostawa produktów niemal zawsze wpisana jest w cykl inwestycyjny, dlatego pilnujemy określonych terminów, co przy tak dużej skali produkcji nie jest łatwe. Oznacza to dla nas skoordynowanie pięciu fabryki obsługę sprzedaży na poziomie powyżej 1 mln m3 w skali roku.
Dlaczego ważne jest stosowanie określonych systemów ociepleniowych, a nie pojedynczych, przypadkowych produktów różnych firmy?
Uwarunkowane to jest przede wszystkim tym, że nie wszystkie produkty muszą współgrać ze sobą, o czym uświadamiają producenci ETICS. Rekomendowane przez nich zestawy, z użyciem naszego styropianu, pozwalają na stworzenie systemu, który jest gwarancją dla inwestora, że otrzyma izolację o właściwych parametrach. Taka koncepcja wpisuje się w nasze pojmowanie biznesu. Klienci muszą wiedzieć, jakich warunków należy przestrzegać, aby uzyskać satysfakcjonujące i trwałe efekty.
Co dla firmy oznacza slogan „prawdziwy styropian”?
To znaczy taki, który daje gwarancję. Klient będzie miał pewność, że osiągnie założony efekt, ponieważ kupił materiał dobrej jakości i wyprodukowany przez rzetelną firmę z wieloletnim doświadczeniem. Produkcja styropianu pozornie wydaje się łatwa. Jednak praktyka pokazuje, że proces jest bardziej złożony. Wpływa na niego wiele czynników, m.in. ciśnienie atmosferyczne czy wilgotność. Nasi pracownicy mają ogromną wiedzę, dzięki której – w połączeniu z najnowocześniejszą dostępną technologią – potrafią wyprodukować styropian, który zawsze ma te same właściwości.
Jaka jest różnica pomiędzy styropianem, który był produkowany 20 lat temu, a tym obecnie dostępnym na rynku?
Przede wszystkim pojawiło się sporo odmian białego styropianu, które dostosowane są do różnych aplikacji. Został także rozpowszechniony styropian grafitowy, wykazujący lepszą izolacyjność cieplną i mający wyższy współczynnik lambda. W ostatnich latach na rynek wprowadzone zostały styropiany perymetryczne, które mają obniżoną nasiąkliwość wody oraz są rozwiązaniem w przypadku miejsc narażonych na działanie wody lub wilgoci.
W jaki sposób kontrolujecie Państwo jakość swoich produktów?
Ze względu na fakt, że jest to dla nas priorytetowa sprawa, przywiązujemy ogromną wagę do wzmożonego nadzoru wszystkich odmian materiałów ociepleniowych. Mamy zakładową kontrolę produkcji, która monitoruje parametry naszych styropianów w nowocześnie wyposażonych laboratoriach. Dzięki temu, jeżeli pojawiłyby się jakieś nieprawidłowości, to jesteśmy w stanie je stosunkowo szybko wyłapać.
Arbet angażuje się w działania prospołeczne. Proszę powiedzieć jakie?
Staramy się być blisko pracowników, klientów, ale również społeczności lokalnej. Wspieramy inicjatywy non profit. Pomogliśmy przy budowie Ośrodka Rehabilitacji i Wypoczynku Dzieci Niepełnosprawnych w Chrząstkówku. Prowadzimy projekt „Arbet z Kulturą”, dzięki któremu angażujemy się w akcje na rzecz niszowych działań kulturalnych, takich jak na przykład objazdowa wystawa zdjęć „Portret ze świata” czy wspieranie środowiska twórczego – artystów i pisarzy. Od wielu lat pomagamy fundacji Solidarni Plus. Podarowaliśmy materiały budowlane do budowy Szkoły Życia w Wandzinie, gdzie jest dom opieki dla osób uzależnionych i dla ludzi zarażonych wirusem HIV.
Jakie działania podejmie Arbet w najbliższym czasie?
Na pewno nie chcemy zatrzymywać się na takim etapie produkcji, jaki mamy obecnie. Cel jest zawsze taki sam – produkować jeszcze lepsze wyroby i sprzedać coraz więcej. A to z kolei wiąże się z kolejnymi inwestycjami w technologie, które stale i konsekwentnie realizujemy.