Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

PIOTR STRYJAK

menedżer przedstawicielstwa Sita Bauelemente GmbH

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymała również firma
Sita Bauelemente GmbH

Absolwent Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Z branżą budowlaną związany od ponad 15 lat. Od 2010 r. odpowiedzialny w firmie Sita Bauelemente GmbH za rozwój produktów oraz marki Sita w Polsce. Od 2013 r. pełnomocnik firmy Sita w Polsce oraz menedżer oficjalnego przedstawicielstwa Sita Bauelemente GmbH z siedzibą w Krakowie.

Wyznaczamy nowe granice techniczne

 

Sita słynie dziś w całej Europie z produkcji elementów do odwadniania czy wentylacji dachów płaskich. Jesteście także symbolem innowacji i – co podkreślacie – technologii jutra. Jak w najlepszy sposób wytłumaczyć na czym polegają te technologie?
Patrząc na branżę dachową, można odnieść wrażenie, że w tym temacie opracowano i stworzono już prawie wszystkie metody czy produkty. Nic bardziej mylnego. Rozwój technologii wciąż powoduje lub wręcz wymusza postęp. W ten cykl wpasowują się również elementy odwadniające. Klienci wymagają takich parametrów jak: zmniejszanie strat ciepła, duża wydajność, łatwa zabudowa oraz estetyczny wygląd. Wydaje się, że są to zagadnienia, o ile może nie niemożliwe, o tyle trudne do realizacji. Nasza filozofia działania to próba wyznaczania nowych granic technicznych i stworzenia produktów łączących funkcjonalność i estetykę. Efektem tego typu działań są wprowadzane corocznie na rynek nowe produkty. Rozwój know-how, jak widać powyżej, jest możliwy i produkty mogą nie tylko ewoluować, a wręcz wprowadzać rewolucyjne rozwiązania w budownictwie i architekturze.

Co pozwala Państwu w dobie tak silnej konkurencji utrzymać wysoką jakość produktów?
Wysokie standardy jakości to część filozofii marki Sita. To, co przyciąga do nas nowych klientów i umacnia współpracę, to właśnie nasz profesjonalizm. Tworzymy nowoczesne rozwiązania w oparciu o nasze 40-letnie doświadczenie. Wyznaczamy nowe trendy i pokazujemy nowe możliwości zastosowania produktów, łącząc przy tym estetykę architektoniczną z funkcjonalnością. Od początku istnienia na rynku polskim byliśmy pewni, że właściwą drogą do osiągania wyznaczonych celów jest oferowanie wysokiej jakości produktów, systemowych rozwiązań oraz współpraca i synergia z naszymi klientami. Produkty Sita posiadają międzynarodowe certyfikaty i rekomendacje, ale nasi klienci mogą liczyć nie tylko na wyróżniające się jakościowo produkty i rozwiązania, ale co najważniejsze, na kompleksowy pakiet usług, czyli wsparcie na wszystkich etapach realizowanych inwestycji. Zespół specjalistów z niewątpliwą pasją do budownictwa jest klamrą spinającą wszystkie wartości. Można więc śmiało powiedzieć, że precyzyjnie określone cele firmy ukierunkowane na wysoką jakość produktów, profesjonalne podejście do klienta, realizowane przez ludzi z pasją, to elementy składowe pozwalające stworzyć i utrzymać wysoki poziom działalności naszej firmy.

To, co odróżnia Was od innych producentów, to wsparcie dla architektów i planistów jeszcze na etapie projektowania. Jak w praktyce wygląda takie doradztwo?
Dumą napawa nas fakt, że jesteśmy jedną z niewielu firm w branży oferujących tak kompleksową pomoc już na etapie projektu. Liczba opracowanych i zrealizowanych projektów to zapewne wynik ogromnej wiedzy oraz profesjonalnego i indywidualnego podejścia do każdego z nich. Współczesne projekty budowlane wymagają coraz częściej technicznie nieszablonowych rozwiązań. Oferujemy pomoc przy wykonywaniu obliczeń i doborze właściwego dla specyfiki budynku systemu odwadniania wszelkich powierzchni płaskich. Czasami wydaje się to dość łatwe w realizacji, ale często jest to właśnie początek pracy przy projekcie. Specyfika realizacji inwestycji niekiedy wymusza kilkukrotne zmiany i skoordynowanie projektu z nowymi naniesionymi zmianami architektonicznymi. Te procesy nasz klient może przeprowadzić terminowo i sprawnie z odpowiednim i profesjonalnym wsparciem działu technicznego. Jest to m.in. dostęp do ogromnych zasobów naszej wiedzy, poparte pomocą najnowszych profesjonalnych programów, a także szkoleniami. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować rzetelny dobór odpowiedniego systemu w każdej sytuacji budowlanej. Współpraca na tym etapie pozwala też na opracowanie rozwiązania indywidualnego, dedykowanego konkretnemu projektowi i wyjście poza znane, dotychczasowe schematy.

Od kilku lat organizujecie również nietypowe formy szkoleń zarówno za granicą, jak i w Polsce. Jednym z nich jest projekt pod nazwą „Toller Tag bei Sita – czyli Fajny dzień w Sita“. Na czym polega wyjątkowość tych szkoleń?
Toller Tag w Sita to koncepcja, która narodziła się, by przełamać schemat tradycyjnych szkoleń czy prezentacji uważanych za mało efektywne i odstające od trendów rynkowych. Szkolenia dopasowywane są indywidualnie do gości. Dekarze oraz pracownicy działów handlowych naszych partnerów są najczęściej odwiedzającymi nas klientami. Zdarza się jednak, że odwiedzają nas potencjalni nowi partnerzy czy klienci pragnący poznać nas przed podjęciem decyzji o współpracy. W zakładzie produkcyjnym otwieramy się przed naszymi gośćmi, pokazując cykl tworzenia produktu. Jesteśmy jedynymi w branży oferującymi swoim klientom taką sposobność. Wizyta w naszym zakładzie produkcyjnym to pewien rodzaj miksu tradycyjnego szkolenia technicznego połączonego z interaktywnymi warsztatami związanymi z produkcją elementów do dachów płaskich. Spienianie poliuretanu, produkcja wpustów, innowacyjny montaż kołnierzy przyłączeniowych czy korpusów izolacyjnych pozwalają poznać produkt łatwiej i przyjemniej niż tradycyjna forma szkolenia. Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość poznania metod badawczych wydajności wpustów. Sita może poszczycić się posiadaniem, jako jedyny producent wpustów dachowych w Niemczech, urządzenia do badania ich wydajności. Nasi goście obserwują badania tych wyrobów w prawdziwym laboratorium. Druga możliwość istnieje tylko w instytucie badawczym TÜV. W trakcie realizacji jest projekt rozbudowy centrum szkoleniowego. Nowe sale warsztatowe dają możliwość budowy wycinka dachu i montażu wybranych elementów Sita. Tymi nowinkami chcemy zaskoczyć naszych gości w przyszłym roku lub jeszcze w ostatnich miesiącach roku 2018. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na oficjalne otwarcie centrum.

Wróćmy jeszcze do produktów Państwa firmy. Jakie nowości w ostatnim czasie wprowadziliście na rynek?
W ofercie Sita systematycznie pojawiają się kolejne innowacyjne rozwiązania. Od wielu już lat słuchamy uważnie sugestii ws. oczekiwanych rozwiązań, a oferta dopasowywana jest do zmieniającego się budownictwa. Przez ostatnie dwa lata usilnie pracowaliśmy nad kilkoma, dość istotnymi elementami dachowymi. Punktem wyjścia była problematyka pojawiającego się kondensatu i skroplin. Efektem są dwie nowości związane z tą tematyką. Jedna z nich, najbardziej oczekiwana, to dwuścienny kominek wentylacyjny z możliwością odprowadzania skroplin pojawiających się w kominach wentylacyjnych ponad połacią dachową. Innowacja nie kończy się jednak na produkcie. Ważną cechą nowo powstałego elementu jest możliwość jego zamontowania na już wbudowanych w dachy kominkach Sita. Tak więc obecni posiadacze kominków Sita mogą dokonać powyższego udoskonalenia. Częste pytania klientów dotyczące problemu wentylowania czy też zbierania skroplin z przestrzeni izolacji podpłytkowej i zapraw klejowych również nie pozostały bez odpowiedzi. Innowacyjne nasadki balkonowe umożliwiające zbieranie skroplin z poszczególnych warstw i wszędzie tam, gdzie zastosowano tzw. płytki klejone, pojawiły się również w naszej ofercie. Wprowadzając te rozwiązania, staramy się, aby również elementy już zabudowane na powierzchniach miały możliwość ich doposażenia. To bardzo rzadko spotykana praktyka u producentów, która nie wymusza dodatkowych prac i kosztów. Zabudowany produkt ma służyć wiele lat, a innowacja według Sita polega na prostym i szybkim jego ulepszeniu, a nie
wymianie.


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018

otrzymała również firma 

Sita Bauelemente GmbH
Przedstawicielstwo w Polsce

ul. Rydlówka 20, 30-363 Kraków
tel. 12 345 70 00
www.sita-bauelemente.pl

 

 

 

Projekt i wykonanie EVIONICA