Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

JAROSŁAW SZCZUPAK

prezes zarządu ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o.
Sp. k.

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymała również firma

ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o., Sp. k.

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 1997 roku ukończył Wydział Ekonomiczny na specjalności zarządzanie przedsiębiorstwami. Absolwent studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu o specjalności public relations. W ALSTAL rozpoczął pracę w 1996 roku jako dyrektor ds. marketingu,następnie pełnił funkcję dyrektora ds. handlu, prokurenta i wiceprezesa zarządu. W 2016 roku objął fotel prezesa zarządu ALSTAL Grupa Budowlana. Jest także prezesem podmiotów Alstal Grupa Kapitałowa, Alstal Dom, Alstal Konstrukcje, Alstal Beton, a także przewodniczącym rady nadzorczej Sanatorium Modrzew.

Bezpieczeństwo zawsze stanowi dla nas priorytet

Dwa lata temu został Pan prezesem zarządu spółki ALSTAL Grupa Budowlana, która po ponad 40 latach działalności zaliczana jest do czołówki firm budowlanych na polskim rynku. Czy firma pod Pana kierownictwem uległa dużym zmianom?
Od 2006 roku zarządzam operacyjnie spółką i głównym celem, jaki sobie postawiłem po objęciu firmy, jest jej dynamiczny rozwój oraz ekspansja na krajowym rynku. W związku z tym powstały oddziały firmy we Wrocławiu i Gdańsku, które obecnie zatrudniają ponad 60 wykwalifikowanych inżynierów. W niedalekiej przyszłości mamy zamiar otworzyć kolejne trzy oddziały. Pod moim kierownictwem powstały również dwie nowe spółki: Alstal Konstrukcje, wytwarzająca wysokiej jakości konstrukcje stalowe dla budownictwa w kraju i Europie, a także Alstal Dom, która ma już swoje pierwsze sukcesy w postaci apartamentów Villa Vita czy osiedla Rąbin Park w Inowrocławiu. Mogę zdradzić, że w przygotowaniu są już kolejne inwestycje w regionie.

Co, poza dwiema nowymi spółkami, jest dla Pana najważniejszym celem do osiągnięcia w ciągu najbliższej dekady?  
Moim celem na najbliższe lata jest zdobycie pozycji lidera rynku kubaturowego z ALSTAL Grupa Budowlana. Opracowany w ramach grupy długookresowy cel strategiczny to osiągnięcie sprzedaży rocznej na poziomie 500 mln złotych już w 2020 roku. Każdego dnia ciężko pracujemy, aby zrealizować targety. Wszyscy pracownicy swoim zaangażowaniem i ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju ALSTAL Grupa Budowlana, za co im serdecznie dziękuję. Razem naprawdę możemy osiągnąć dużo i objąć pozycję lidera rynkowego.

Jak ocenia Pan obecną koniunkturę rynkową? Jak Pana zdaniem wpłynie ona na rozwój grupy?
Obecna koniunktura rynkowa utrzymuje się na dobrym poziomie, o czym może świadczyć zwiększający się portfel inwestycji polskich spółek budowlanych. Także w ramach ALSTAL Grupa Budowlana ilość inwestycji rośnie, co jest potwierdzeniem dostępnych badań rynkowych. Oczywiście nie ma mowy o boomie budowlanym, lecz ten rok będziemy zamykać z portfelem zleceń wynoszącym ponad 800 mln złotych.

Nieodłączną częścią budowania pozycji lidera – poza zyskami, wysoką jakością produktów i usług oraz dobrą strategią – są działania naukowo-badawcze. Jakie projekty z dziedziny innowacji spółka prowadzi obecnie?
Nasza firma współpracuje ściśle z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz Politechniką Poznańską pod kątem innowacyjności. Wspólnie z naukowcami i studentami staramy się przenieść wypracowane na uczelniach nowoczesne rozwiązania na nasze budowy. Ponadto zapraszamy studentów na nasze inwestycje, aby korzystając ze wsparcia i doświadczenia pracowników ALSTAL Grupa Budowlana, mogli lepiej poznawać realia budownictwa.

Działacie na różnych obszarach, m.in. w segmencie budownictwa sportowego i rekreacyjnego. Macie na koncie sporo oddanych inwestycji, np. wspaniale wykonane lodowisko Torbyd w Bydgoszczy. Czym zaskoczy w najbliższym czasie nasz tegoroczny kreator?
Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że intensywnie rozwijamy się nie tylko w sektorze budownictwa sportowo-rekreacyjnego, ale również szpitalno-medycznego. Świadczą o tym przede wszystkim nasze aktualne realizacje, takie jak: rozbudowa Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wielkopolskim, budowa Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu czy rozbudowa Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Jeśli chodzi o projekty sportowe, to w ostatnim czasie prowadzimy silną ekspansję na rynku budownictwa basenowego w postaci kilku inwestycji w całej Polsce. Naszym powodem do dumy jest budowa Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy, która pochłonie blisko 100 mln zł. W skład tego nowoczesnego centrum rekreacyjnego będzie wchodzić pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim 10-torowy basen o wymiarach olimpijskich, wyposażony w zatapialny pomost i ruchome dno. Ponadto kompleks będzie zawierać basen przepływowy z przeciwprądem, strefę SPA, siłownię oraz hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Wspólnie z władzami miasta Bydgoszcz chcemy, aby Astoria znów pozytywnie kojarzyła się mieszkańcom i aby chętnie spędzali tam wolny czas z rodzinami.

Zapytam Pana jeszcze o ocenę branży budowlanej w Polsce. Co Pańskim zdaniem jest głównym wyzwaniem dla tego sektora gospodarki na najbliższe lata? Czy jest to współpraca sektora prywatnego z rządem, a do tego przejście przez gąszcz nowych regulacji narzuconych przez UE?
Branża budowlana ma wiele problemów do rozwiązania, takich jak brak rąk do pracy na stanowiskach robotniczych. Uważam, że głównym wyzwaniem będzie osiągnięcie przez najbliższe lata co najmniej trzydziestu procent oszczędności na nakładach osobowych, które są niezbędne do realizacji zadań budowlanych. Moim zdaniem, osiągnięcie takich oszczędności jest możliwe dzięki m.in. wdrożeniu unifikacji rozwiązań technicznych, robotyzacji i zastosowaniu na wielką skalę budownictwa modułowego w różnego rodzaju obiektach. Jeśli chcemy podołać temu wyzwaniu, oprócz zaangażowania przedsiębiorstw, niezbędny jest znaczący udział rządu jako kreatora i sponsora takich działań.

Odnosi Pan liczne sukcesy. A co Pan ceni najbardziej w swojej pracy?
Najbardziej cenię sobie możliwość współpracy z profesjonalistami, którzy pracują w ALSTAL Grupa Budowlana i tworzą naprawdę zgrany zespół. W firmie staramy się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem, które zawsze stanowi dla nas priorytet. Mam na myśli zapewnienie bezpieczeństwa naszym inwestorom, podwykonawcom, dostawcom, instytucjom finansowym, a przede wszystkim pracownikom ALSTAL Grupa Budowlana.       

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018

otrzymała również firma 

 

ALSTAL
Grupa Budowlana Sp. z o.o., Sp. k.

ul. Kwiatowa 23, 88-110 Jacewo
tel. 52 562 84 03
www.alstal.eu

 

 

 

Projekt i wykonanie EVIONICA