Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

Andrzej Czapczuk

wiceprezes zarządu i dyrektor generalny F.B.I. TASBUD S.A.

 

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymała również firma

F.B.I. TASBUD S.A.

Posiada stopień naukowy doktora inżyniera. Od ponad 15 lat nieprzerwanie związany z Politechniką Warszawską, gdzie ukończył studia magisterskie, a następnie studia doktoranckie. Jest wykładowcą akademickim i coachem dla kadry inżynierskiej. W firmie od ponad 10 lat. W tym czasie wprowadził swoje przedsiębiorstwo na rynki światowe: europejskie, afrykańskie i azjatyckie.

Bazując na doświadczeniu, budujemy stabilną przyszłość

F.B.I. TASBUD S.A. to firma z wyłącznie polskim kapitałem, posiadająca ponad 30-letnie doświadczenie w branży. Głównym profilem działalności spółki jest generalne wykonawstwo inwestycji budowlanych. Wieloletnie doświadczenie, doskonałe zaplecze techniczne i wykwalifikowana kadra umożliwiają realizowanie inwestycji kubaturowych z wielu sektorów, m.in.: budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego oraz użyteczności publicznej.

Przeczytałam Panów biografie i przypomniał mi się fragment tekstu, w którym jeden z managerów rynku budowlanego powiedział w nim, że największą dumą napawa go nasza kadra, bo żadna inwestycja nie realizuje się przecież sama. Patrząc na Panów osiągnięcia, można śmiało powiedzieć, że teoria idzie tu w parze z praktyką.
Bogdan Czapczuk: Wykwalifikowana kadra składająca się z profesjonalistów, których wyróżnia wiedza merytoryczna oraz praktyczna z wielu specjalności, to nasz duży atut. W naszej strategii stawiamy na ludzi. Jesteśmy firmą, która umożliwia swoim pracownikom szerokie spektrum rozwoju zawodowego, gdyż realizujemy ambitne, prestiżowe projekty dla dużych i wymagających inwestorów. Działamy zarówno na rynku krajowym, jak i przywiązujemy dużą uwagę do działalności eksportowej. Nasza polityka oparta jest na dywersyfikacji kierunków sprzedaży, co również kadrze umożliwia ciągły rozwój i doskonalenie swojego warsztatu. Poza tym w firmie funkcjonuje bardzo dobra atmosfera, która przyciąga wybitne jednostki. Jestem dumny z naszego zespołu.
Andrzej Czapczuk: Jesteśmy jednym z nielicznych generalnych wykonawców z czysto polskim kapitałem, a przy tym pracodawcą nie tylko dla inżynierów z dużym doświadczeniem zawodowym, ale także dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w branży budowlanej i nie tylko. Umożliwiamy im zdobywanie wiedzy w szczególności praktycznej pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Organizujemy także szkolenia na terenie naszych inwestycji, które są przeznaczone dla studentów kierunków technicznych, w tym oferujemy im programy praktyk oraz staży tak, aby ułatwić młodym inżynierom rozpoczęcie drogi zawodowej. Jestem wykładowcą akademickim i dużą satysfakcję daje mi widok młodego człowieka, który w naszej spółce rozpoczyna swoją karierę, rozwija się, nabiera doświadczenia i pozyskuje wiedzę, awansując przy tym na poszczególne stanowiska, aż wreszcie zostaje odpowiedzialnym kierownikiem, a nawet dyrektorem. Ponadto w naszej spółce funkcjonuje pion naukowo-badawczy pod moim kierownictwem, w skład którego wchodzą wybitni naukowcy oraz inżynierowie.

Firma istnieje od ponad 30 lat, w tym czasie od małej działalności na terenie Mazowsza przekształciła się w spółkę akcyjną. Proszę opowiedzieć, jak przebiegał ten proces?
Bogdan Czapczuk: Nasza historia rozpoczyna się w roku 1985 r. Wtedy założyłem firmę na terenie województwa mazowieckiego, ale paradoksalnie na początku jej istnienia naszym „core business” była działalność eksportowa na terenie Libii. Realizowaliśmy tam projekty, takie jak np. modernizacja fabryk (cementowni) czy budowa wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zdobywaliśmy zaufanie kolejnych inwestorów również w Polsce, gdzie realizowaliśmy coraz bardziej ambitne zlecenia, co zapewniło nam prężny rozwój i stabilną pozycję. W 1994 r. firma została przekształcona i rozpoczęła działalność pod nazwą FBI TASBUD Czapczuk Teresa. Cały czas wychodziliśmy naprzeciw oczekiwaniom klientów i wykonywaliśmy usługi na najwyższym poziomie, stawiając czoła różnego rodzaju problemom rynkowym, co wyposażyło nas w duży bagaż doświadczeń, który aktualnie procentuje. Jeszcze raz chciałbym wspomnieć, że nasz sukces zawdzięczamy także profesjonalnej kadrze. Niektórzy pracownicy są z nami związani od samego początku, czyli od ponad 30 lat. Dynamika rozwoju firmy oraz jej rozmiary spowodowały, że w 2014 r. podjęliśmy decyzję o kolejnym przekształceniu, tym razem o charterze docelowym w spółkę akcyjną.
Andrzej Czapczuk: Uznaliśmy, że spółka akcyjna będzie najlepszą formą zarządzania, jeśli chodzi o tak wyspecjalizowaną firmę o profesjonalnej strukturze, bogatym doświadczeniu i dużych aspiracjach. Proces przekształcania naszej działalności zakończył się w 2015 r. i od tej pory nazwa firmy brzmi F.B.I. TASBUD S.A. Jesteśmy profesjonalnym generalnym wykonawcą o polskim kapitale, co znacznie wpływa na proces decyzyjny, usprawnia go i czyni bardziej efektywnym, jak również pozwala lepiej i szybciej reagować na sytuację rynkową poprzez lepszą znajomość jej specyfiki. Spółka nie ma okresu „inercji” w podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji o charakterze strategicznym, co przekłada się na znaczną elastyczność działania i jest doceniane przez inwestorów. Jest to jeden z wielu powodów, dla których zrealizowaliśmy wszystkie inwestycje terminowo, a niektórzy inwestorzy zlecają nam wszystkie swoje aktualne inwestycje. Lepszych referencji nie można mieć!

F.B.I. TASBUD S.A. działa nie tylko w Polsce, ale także na rynkach Europy Wschodniej oraz w Azji i Afryce. Jak udało się firmie podbić tamtejsze rynki? Czy to była przemyślana strategia?
Bogdan Czapczuk: Jesteśmy firmą, która od początku swojego istnienia jest mocno ukierunkowana na działalność eksportową, dostrzegając duży potencjał w wielu krajach, a przez to dywersyfikując ryzyka związane z obecnością tylko na jednym rynku. Sukcesywnie realizowaliśmy swoją strategię, która niewątpliwie była przemyślana i poparta wieloma badaniami zagranicznych rynków oraz misjami biznesowymi. Celem ich było poszerzenie wiedzy na temat lokalnych uwarunkowań i potrzeb  inwestorów, jak również przygotowanie naszej spółki do wejścia na nowy rynek. Szeroki wachlarz kierunków sprzedaży zapewnia nam ciągły rozwój i stawianie sobie nowych, ambitnych celów.
Andrzej Czapczuk: Aktualnie największą ilość projektów realizujemy na rynku krajowym, ale bardzo prężnie działamy również na rynkach międzynarodowych, w tym w Szwecji oraz w Kuwejcie. Ponadto jako aktywny członek Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, F.B.I. TABUD S.A. jest twórcą projektu o nazwie Polski Szpital Modułowy, który obecnie wdrażamy w krajach afrykańskich. Jest on aktualnie flagowym projektem Klastra, pokazującym możliwość skutecznej współpracy wiodących firm na rynku, o tym samym profilu działalności. O aktywnej działalności firmy na międzynarodowym rynku budowlanym świadczy także udział w wielu zagranicznych przetargach oraz udzielanie konsultacji inwestorom z innych krajów.

Jako bardzo aktywni biznesmeni w branży, ale także ludzie nauki, z jakimi problemami – Państwa zdaniem – boryka się dziś najbardziej branża budowlana i co jest najistotniejszego w ich rozwiązaniu?
Bogdan Czapczuk: Stabilne finansowanie i brak problemów z dostępnością materiałów niezbędnych w budownictwie, podwykonawców poszczególnych branż oraz siły roboczej mają kluczowe znaczenie dla ciągłości i pomyślności realizacji inwestycji budowlanych. Wpływ aktualnych trendów rynkowych i procesów makroekonomicznych przekłada się bezpośrednio na generalnych wykonawców. F.B.I. TASBUD S.A. to firma z wyłącznie polskim kapitałem, która posiada ponad 30-letnie doświadczenie w branży. Dlatego potrafimy przewidywać i w odpowiednim czasie skutecznie reagować oraz dostosowywać swoje struktury do zmian na rodzimym rynku budowlanym, czego już wielokrotnie dowiedliśmy. Dzięki wieloletniej działalności i wiedzy, którą zdobyliśmy, wypracowaliśmy system umożliwiający nam odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi wewnątrz spółki oraz właściwe wyselekcjonowanie współpracowników zewnętrznych, tak aby wszystkie nasze projekty (zarówno w Polsce, jak i za granicą) były wykonywane z zachowaniem standardów jakości, w sposób terminowy oraz  z oczekiwanym wynikiem finansowym. To właśnie doświadczenie zdobyte na polskim oraz zagranicznym rynku przyczyniło się do tego, że zarówno inwestorzy, jak i podwykonawcy oraz instytucje finansowe postrzegają nas jako markę godną zaufania. Do tego stabilnego i wiarygodnego partnera, niezależnie od wahań koniunktury rynkowej.
Andrzej Czapczuk: Polska kadra budowlana z racji swojego doświadczenia, doskonałych umiejętności oraz elastyczności jest i zawsze była pożądana na rynkach zagranicznych. W związku z tym wielu indywidualnych specjalistów decyduje się na zatrudnienie np. w innych krajach Unii Europejskiej. Zatem ważne jest sprawne przewidywanie zmian rynkowych, nowych trendów, potrzeb oraz otwartość na innowacyjne rozwiązania. W dobie problemów z pozyskiwaniem materiałów oraz pracowników, ale także dostrzegalnym wzrostem cen towarów, czy usług budowlanych, a także presją płacową, niezwykle istotnym jest posiadanie sprawdzonej kadry utożsamiającej się ze spółką, jak również odpowiednich, dynamicznie reagujących struktur, wspomagających rozwiązywanie takich niedoborów. Możliwe jest to np. dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych technologii czy innowacyjnych rozwiązań technicznych, czyli wykorzystanie pomostu pomiędzy nauką a realną gospodarką. Tutaj kluczową rolę w naszej spółce pełni wspomniany już wcześniej pion naukowo-badawczy.

Certyfikat „Kreator Budownictwa Roku” przyznawany jest firmom nie tylko za nowe technologie, jakość oferowanych usług, a także za społeczną odpowiedzialność biznesu, czyli dobroczynność nie tylko od święta. Tutaj też maciePaństwo spore zasługi.
Bogdan Czapczuk: Społeczna odpowiedzialność biznesu to również bardzo istotny element strategii naszej firmy, na co zawsze kładłem duży nacisk. Razem z pracownikami co roku organizujemy wiele zbiórek i wspieramy najbardziej potrzebujące osoby. Współpracowaliśmy między innymi z fundacją AKOGO i mamy swój udział w budowie nowoczesnej kliniki „Budzik” Ewy Błaszczyk, a także wykonywaliśmy prace na rzecz Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka.
Andrzej Czapczuk: Dodatkowo chętnie wspieramy szkoły, uczelnie oraz aktywne formy rozwoju młodzieży poprzez sport, jak również często skupiamy się na jednostce, pomagając jej w indywidualnym rozwoju. Angażujemy się w różne formy pomocy materialnej oraz zawsze służymy poradą merytoryczną z zakresu budownictwa.
Bogdan Czapczuk: A także sportu, bo wiceprezes jest utytułowanym zawodnikiem Kadry Polski w full-contact karate, a do tego trenuje uczniów Karate Kyokushin.
Andrzej Czapczuk: Tak, to prawda, oprócz budownictwa Karate Kyokushin jest dla mnie prawdziwą pasją, ale to prywatnie, a powracając do spółki, to nasza działalność została doceniona i otrzymaliśmy w 2017 r. Honorową Perłę Polskiej Gospodarki przyznaną za Krzewienie Wartości Społecznych.

Co jest dla Panów kluczem w dążeniu do doskonałości w biznesie? A może każdy z Panów ma swoją ulubioną maksymę?
Bogdan Czapczuk: Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest motto naszej firmy: „Bazując na doświadczeniu, budujemy stabilną przyszłość”. Zdobyte wieloletnie doświadczenie oraz te, które nieustannie nabywamy jest gwarancją sukcesu w biznesie. Sztuką jest wykorzystanie ogromnego potencjału młodych i ambitnych ludzi w połączeniu z wiedzą i praktyką. Przy odpowiednich proporcjach owych składników i nadaniu prawidłowego kierunku, jest to siła nie do zatrzymania.
Andrzej Czapczuk: Kluczem w dążeniu do doskonałości jest także ciągły rozwój i poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Jedną z dróg jest też budowanie pomostu pomiędzy nauką a biznesem. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań oraz badania z zakresu sztucznej inteligencji w budownictwie, które prowadzę od wielu lat,
są dla nas gwarancją ciągłego rozwoju. Jak powiedział  św. Augustyn z Hippony: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”, tak i my walczymy o lepsze jutro dla budownictwa i nowoczesne rozwiązania. W ten sposób tworzymy stabilną przyszłość, a moja jakże fascynująca, długoletnia przygoda ze sportami walki, nauczyła mnie również, że nie można się poddawać i zawsze trzeba walczyć ze swoimi słabościami. Staram się tę zasadę przekładać także na sferę biznesową.


Wywiadu udzielili:
ANDRZEJ CZAPCZUK
wiceprezes zarządu
BOGDAN CZAPCZUK
prezes zarządu F.B.I. TASBUD S.A.

Absolwent Politechniki Warszawskiej, Członek Rady Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Członek Rady Eksporterów Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, Członek Wschodniego Klastra Budowlanego, Członek Polskiego Związku Menedżerów Budownictwa oraz OSWBZ. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej nadanym przez Ministra MEN, Honorową Odznaką „Za zasługi dla budownictwa” nadaną przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Nagrodą Pro Publico Bono przekazaną przez Premiera RP oraz Honorową Perłą Polskiej Gospodarki przyznaną za Krzewienie Wartości Społecznych.

 

 

 


Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018

otrzymała również firma 


F.B.I. TASBUD S.A.
ul. Balaton 20
01-981 Warszawa
tel. 22 834 26 47
www.fbitasbud.pl

Projekt i wykonanie EVIONICA