Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

BAUKRANE Budownictwo Sp. z o.o., Sp. k.


ul. Jana Keplera 36, 80-299 Gdańsk, tel. 58 345 11 17, 510 345 555
www.baukrane.pl

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również

Daniel Pawłowski, prezes zarządu BAUKRANE Budownictwo Sp. z o.o., Sp. k.

 

BAUKRANE to synonim najwyższej jakości i profesjonalizmu w pracach budowlanych. Wysoko wykwalifikowana kadra, rzetelni współpracownicy i nowoczesny sprzęt oraz dbałość o jak najwyższą jakość usług. To także gwarancja, że każda nasza realizacja spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Firma oferuje ponadto świetnej klasy sprzęt oraz fachowe doradztwo doświadczonych pracowników w zakresie wyboru sprzętu budowlanego.

 

Z sukcesem realizujemy nasz biznes

BAUKRANE od 10 lat stara się spełniać oczekiwania i zaspokajać potrzeby klientów poprzez oferowanie najwyższej jakości produktów. Jak widać, odnosi na tym polu wiele sukcesów. Proszę powiedzieć, co poza jakością jest dla Państwa  dziś kluczem do sukcesu?
Daniel Pawłowski: Od początku mojej kariery w branży budowlanej staram się działać zgodnie z jedną z dewiz Henry’ego Forda: „Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością, jak z własnej”. Kluczami do sukcesu są ogromna spostrzegawczość i umiejętność odczytywania sygnałów oraz potrzeb rynku, a także wyprzedzania oczekiwań klientów. Standardem jest już, że klienci niezmiennie oczekują najwyższej jakości i rozwiązań kompleksowych, dlatego zawsze staramy się być dwa kroki do przodu. Liczne nagrody i certyfikaty przyznane BAUKRANE dowodzą, że skutecznie realizujemy nasz biznes. Mimo świetnych wyników finansowych mamy świadomość, jak bardzo istotne są pokora i dystans. Nie chcemy tracić z oczu wartości, które w biznesie są szczególnie ważne – uczciwości i pracowitości. Według mnie to one gwarantują nasz wspólny sukces.

Firma ma na swoim koncie prawie dwieście zrealizowanych projektów. Który z nich miał, Pana zdaniem, szczególne znaczenie dla rozwoju firmy?
Paweł Burzykowski: Trudno mówić o konkretnych inwestycjach, ponieważ praktycznie każda miała ogromny wkład w nasz rozwój. Zdecydowanie łatwiej jest mówić o kolejnych etapach. Dystans, który wówczas przebyliśmy, zmienił nasz wizerunek na rynku. Przestano postrzegać nas jako firmę obsługującą tylko małe i średnie inwestycje budownictwa mieszkaniowego. Przykładowo, takim krokiem milowym było rozpoczęcie działalności w sektorze budynków wysokich, obiektów mostowych i inżynieryjnych czy obiektów wykonywanych w bardzo popularnej teraz technologii betonu architektonicznego. Nie było to łatwe, ponieważ jest to bardzo wymagający rynek, głównie obsługiwany przez znane ogólnopolskie firmy wykonawcze. Musieliśmy solidnie przygotować się pod kątem wprowadzenia nowoczesnych systemów szalunkowych czy systemów BHP. Całkowicie przeorganizowaliśmy nasz dział logistyki oraz biuro techniczne, które obecnie spełniają wymogi najbardziej skomplikowanych projektów. Teraz jesteśmy postrzegani przez naszych klientów jako solidny partner, czego dowodem są otrzymywane referencje. Realizacja trudnych i wymagających projektów ułatwiła nam także otworzenie oddziałów na południu Polski. Aktualnie realizujemy bardzo ciekawe inwestycje we Wrocławiu, Krakowie i Rzeszowie, których obsługa przyczyni się do zbudowania wspaniałych, partnerskich relacji z nowymi klientami.

Które działania są obecnie priorytetowe dla spółki oraz jakie są plany na przyszłość?
Daniel Pawłowski: Nasze plany są ambitne i długofalowe, stawiamy na dynamiczny rozwój. Z racji mojego wizjonerskiego podejścia do biznesu oczywiście są takie, które wraz z zespołem wysuwamy na pierwszy plan. Jednym z nich jest finalizacja budowy naszej nowej siedziby głównej, tj. budynku biurowego wraz z nowoczesnym zapleczem w postaci hali magazynowo-warsztatowej. Inwestycja ta jest na dość zaawansowanym etapie. Mamy już zadaszone przestrzenie magazynowe w Krakowie i Gdańsku, które zwiększają komfort i ułatwiają realizację zadań naszym pracownikom. Spodziewamy się, że efekt końcowy w postaci otwarcia nowej siedziby, będzie bardzo znaczący dla firmy odnośnie szybkiej realizacji i obsługi projektów. Dzięki nowej hali warsztatowo-magazynowej wdrożymy również nowe usługi, jak serwisowanie oraz modernizacja szalunków własnych naszych klientów. Dodam, że w ten sposób BAUKRANE wyszło naprzeciw klientom, którzy z powodu braku fachowców w tej branży, mieli problem z realizacją swoich inwestycji.  

Jeśli chodzi o długoterminowe plany, to jesteśmy również w trakcie omawiania szczegółów współpracy z jednym z profesjonalnych producentów żurawi w zakresie dedykowanej produkcji nowych maszyn dla nas. Naszym celem jest systematyczne modernizowanie parku maszynowego, a zakup kolejnych maszyn, mających jeszcze lepsze parametry techniczne, tj. udźwigi i mniejsze zapotrzebowanie na energię, da operatorom gwarancję komfortowych warunków pracy. Jednocześnie zamierzamy promować świetny polski produkt.
Chcielibyśmy także wykorzystać doskonałe położenie naszej centrali w Gdańsku, która w przyszłości będzie pełniła rolę centrum logistycznego, świetnie skomunikowanego z resztą Polski, Europy i świata.

Kolejnym kluczowym projektem jest inwestycja w nowoczesne oprogramowanie klasy ERP Microsoft Dynamics NAV, które zostało stworzone z uwzględnieniem specyfiki naszej działalności. Będzie to milowy krok i zupełnie nowy standard w obsłudze naszych klientów. Zadbaliśmy o to, aby podczas wdrożenia system posiadał wszystkie niezbędne konstrukcje modułowe i oferował aplikacje przydatne m.in.: do prowadzenia księgowości, kontroli łańcucha dostaw i stanów magazynowych, monitorowania przebiegu procesu logistycznego, raportowania zmian, zarządzania projektami i kontaktami z klientami oraz dawał możliwość budżetowania, itp. Wdrożenie zintegrowanego systemu usprawni i usystematyzuje pracę całego zespołu, co relatywnie przełoży się na wydajność i efektywność pracowników. Pomoże to także osiągnąć znaczące korzyści biznesowe, ale co najważniejsze, bardzo poprawi jakość obsługi klienta, a do tego będzie dla nich aktywnym wsparciem w realizowanych projektach budowlanych.

Ponadto mam także ogromną wizję (która notabene już się realizuje) stworzenia Akademii BAUKRANE, która będzie profesjonalnie szkoliła cały rynek budowlany, w tym m.in. kadrę obsługującą i serwisującą żurawie.
Akademia będzie też miejscem, które zapewni niezbędne narzędzia do wykonywania nowej profesji. Jednym z wdrożonych już działań wspierających młodzież jest patronat BAUKRANE nad klasą w gdańskiej szkole Conradinum. Nasza Akademia będzie nie tylko profesjonalnym centrum szkoleniowym działającym na potrzeby naszej firmy, ale przede wszystkim będzie wsparciem dla całej branży budowlanej na polskim rynku. Głęboko wierzę w ten projekt, bo tworząc jego zarys, miałem na celu rozwój rynku pracy, na którym brakuje fachowców w naszej branży oraz chęć odczarowania niepochlebnej opinii młodzieży o szkolnictwie zawodowym. W naszej firmie jest mnóstwo osób, które są przykładem tego, że branża budowlana daje ogromne możliwości rozwoju. Projekt Akademii jest dla nas bardzo istotny, ma ambitne założenia i jestem pewien, że wszyscy będą nim pozytywnie zaskoczeni.

Akademia będzie miała charakter edukacyjny, informacyjny i doradczy w wyborze ścieżki zawodowej młodzieży, ale także i dorosłych. Będzie to dla nich szansa na zdobycie wiedzy, która bardzo szybko postępuje, a zarazem doświadczenia, by dołączyć do wykwalifikowanej kadry.

Oprócz powyższych planów, chcemy zintensyfikować rozwój sprzedaży poprzez rozszerzenie zasięgu sieci handlowej na terenie całego kraju, przy jednoczesnej modernizacji i rozwoju sklepu internetowego. Planujemy ekspansję handlową na rynki europejskie, w tym poszerzenie asortymentu oraz dynamiczny rozwój eksportu towarów. Nasz sukces na rynku polskim motywuje nas do sięgania po więcej.

BAUKRANE oferuje szeroki wybór sprzętu budowlanego. Czy oferta będzie rozwijana, a jeśli tak, to w jakim kierunku?
Paweł Burzykowski: Pomimo dużych zasobów maszyn wciąż koncentrujemy się na koncepcji rozwoju i unowocześniania naszej oferty sprzętowej. Oprócz celów wspomnianych przez prezesa zarządu, muszę wspomnieć, że intensywnie pracujemy nad rozwijaniem oferty systemów szalunkowych. Ostatnio wprowadziliśmy do portfolio system stropów panelowych Alustrop oraz systemy szalunków ściennych, których standardem jakościowym jest wypełnienie sklejką pokrytą warstwą PPL. Przekłada się to na uzyskiwanie bardzo dobrych powierzchni betonu i dużo łatwiejsze serwisowanie płyt szalunkowych. Ponadto prowadzimy zaawansowane prace nad wprowadzeniem do naszej oferty systemu deskowań stropowych, tzw. stolików, pozwalających na znaczne przyspieszenie prac na budowie, zminimalizowanie nakładów pracy ludzkiej potrzebnej do ich obsługi oraz równoczesne uzyskiwanie wysokiej jakości powierzchni betonowych. Kolejnym z planowanych kroków jest wprowadzenie systemu ściennego dedykowanego ścianom z betonu architektonicznego, który pozwala wykonywać powierzchnie betonowe o bardzo wysokiej jakości oraz dostosowywać kształt deskowania do najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Jak widać, przed nami naprawdę dużo pracy projektowej, ale nie mamy wątpliwości, że poprowadzi ona do umocnienia pozycji BAUKRANE na rynku. Chcemy nieustannie utrzymywać naszych klientów w przekonaniu, że jesteśmy zespołem profesjonalistów, którzy zrealizują najbardziej wymagające projekty. Każdy z tych elementów przełoży się oczywiście na większą konkurencyjność BAUKRANE na rynku i liczbę zadowolonych klientów.

Jak oceniają Państwo dziś potrzeby inwestorów na polskim rynku budowlanym, a zarazem jakie Państwa zdaniem rysują się perspektywy dla tej branży, co oczywiście będzie miało znaczenie także dla BAUKRANE?
Daniel Pawłowski: Według szacunków ekspertów z rynku budowlanego wartość tego segmentu w Polsce w 2018 roku po raz pierwszy w historii ma przekroczyć poziom 200 mld zł, a w 2019 roku ta wzrostowa tendencja ma się utrzymać. Ożywienie na rynku budowlanym, a co za tym idzie wzrost inwestycji, jest szczególnie widoczne w sektorach budownictwa jednorodzinnego i użyteczności publicznej. Można również zauważyć, że na rynku budowlanym w Polsce zaczęli się liczyć mniejsi, ale bardziej wyspecjalizowani gracze, którzy zyskują na rywalizacji z dużymi firmami i grupami budowlanymi. To doskonały czas na rozwój dla BAUKRANE. Poza tym Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych. Imponujące nakłady na modernizację oraz duży potencjał rozwoju sprawiają, że pojawiają się u nas coraz większe i ciekawsze projekty, a do tego bardziej skomplikowane pod względem technologicznym. Nie mam zatem wątpliwości, że czekają nas lata hossy w branży budowlanej. Inwestorzy potrzebują przede wszystkim kompetentnego partnera, który zapewni im nie tylko najwyższą jakość, ale i kompleksowe rozwiązania oraz indywidualne podejście. Dziś możemy już sprostać takim oczekiwaniom, a przed nami bardzo ambitny cel – chcemy być liderem w naszym segmencie.  

Mam na koniec personalne pytanie. Jakimi najważniejszymi zasadami kierujecie się Państwo w zarządzaniu firmą?
Daniel Pawłowski: I tutaj ponownie posłużę się cytatem, tym razem wielkiego Steve’a Jobsa: „Świetne rzeczy w biznesie nigdy nie mają jednego autora. Najdoskonalsze produkty są dziełem zespołu ludzi”. To doskonałe odzwierciedlenie mojego podejścia do sukcesu, ponieważ jestem w pełni świadomy, że firma by go nie odniosła i nie była w tym miejscu, gdzie jest teraz bez pracowników, zespołu fantastycznych i rzetelnych profesjonalistów, którzy są ogromną wartością BAUKRANE. W zarządzaniu firmą ważne są dla nas relacje i komunikacja, elastyczne podejście i bycie fair w stosunku do siebie. Nieustannie inwestujemy w pracowników, podnosimy nasze kompetencje poprzez szkolenia, a do tego ważnym aspektem dla nas jest integracja. Dla mnie, i tym samym dla BAUKRANE, efektywne zarządzanie firmą oznacza czerpanie z tego, co najważniejsze w idei zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej w biznesie. Zawsze pamiętam, że największym dobrem BAUKRANE są ludzie, którzy tworzą firmę, a ja mam przywilej bycia jej częścią.


Wywiadu udzielili:

Daniel Pawłowski, prezes zarządu

Paweł Burzykowski, członek zarządu i dyrektor operacyjny
 

Paweł Burzykowski,
członek zarządu
i dyrektor operacyjny,
BAUKRANE
Budownictwo Sp. z o.o., Sp. k.

 

Absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Koszalińskiej. Od 2002 roku związany z branżą budowlaną, głównie w dziedzinie nowoczesnych i profesjonalnych systemów szalunkowych.

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również Daniel Pawłowski, prezes zarządu BAUKRANE Budownictwo Sp. z o.o., Sp. k.

Projekt i wykonanie EVIONICA