Kreator
Budownictwa Roku

— 2018 —

Soprema Polska Sp. z o.o.

ul. Stefana Batorego 7, 05-870 Błonie, tel. 22 436 93 00
www.soprema.pl

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również

Artur Pączkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Soprema Polska Sp. z o.o.

 

Soprema Group założona w 1908 roku jako firma rodzinna specjalizuje się w produkcji systemów hydroizolacyjnych dla budownictwa i inżynierii lądowej, działa obecnie w 90 krajach, zatrudnia 7187 pracowników w 59 zakładach produkcyjnych, ma 90 spółek zależnych i ponad 4000 dystrybutorów, a w 2017 roku wygenerowała sprzedaż wartą 2,63 mld euro.

 

Wszechstronne zastosowanie systemów hydroizolacyjnych

Rola hydroizolacji w projektowaniu budynków wciąż rośnie. Wymaga się od niej trwałości, łatwości wykonania, ekologii, stosowania nowoczesnych i pewnych rozwiązań, które podążają za współczesnymi trendami. Jednocześnie obecnie projektowane budynki wymagają coraz bardziej kompleksowych rozwiązań hydroizolacji, jej dopasowania do funkcji budynku, ale także kompatybilności z różnymi elementami budowli. To oznacza potrzebę dostarczenia systemów kompletnych, uniwersalnych, a przy tym oferujących unikalny zestaw cech.
Firma Soprema od lat specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy materiałów do hydroizolacji, głównie na bazie surowców bitumicznych. Systemy hydroizolacyjne Soprema mają wszechstronne zastosowanie. Produkty zostały przygotowane tak, aby sprostać wszelkim wyzwaniom, jakie stawia zarówno nowoczesne budownictwo, jak i prace renowacyjne. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii firma Soprema oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania systemowe, a wszystkie jej produkty wyróżnia wysoka jakość potwierdzona krajowymi i europejskimi certyfikatami. Firma oferuje wsparcie techniczne na wszystkich etapach: zaczynając od projektowania, poprzez szkolenia wykonawców, wsparcie inspektora i kierownika robót, po nadzór nad wykonawstwem w trakcie realizacji inwestycji.

Soprema Group – fakty
Od ponad 100 lat firma oferuje swoim klientom rozwiązania systemowe w dziedzinach hydroizolacji, termoizolacji i izolacji akustycznej. Jest producentem i dostawcą materiałów izolacyjnych, ekspertem technicznym hydroizolacji, konsultantem architekta i doradcą na etapie budowy, zapewniającym firmom wykonawczym fachowe konsultacje. Brak jakościowych kompromisów w konstruowaniu rozwiązań izolacyjnych, dostarczanie podmiotom wszystkich elementów do danego systemu eliminuje słabe miejsca w doborze rozwiązania.
Są to także elementy wsparcia pracy architektów i wykonawców płynące z oferty Soprema Group, obecnie jednej z najstarszych firm i trzeciej na świecie firmy
hydroizolacyjnej.

W szerokim wachlarzu systemów znajdują się:
■ papy bitumiczne SOPRALENE, MAMUT i RESISTO
■ żywice płynne ALSAN®
■ membrany syntetyczne FLAG
■ dachy zielone SOPRANATURE®
■ dachy chłodne SOPRA STAR®
■ termoizolacje SOPRADACH i EFYOS®.

Grupa Soprema kieruje się polityką innowacyjności i zrównoważonego rozwoju, której jednym z głównych priorytetów jest idea ekologii. Działania firmy mają na celu zminimalizowanie wpływu produktów na środowisko naturalne i ludzi w okresie ich wytworzenia, poprzez prace konstrukcyjne i użytkowanie aż do wyburzenia. Przyjazne dla środowiska systemy Soprema
obejmują dachy zielone SOPRANATURE®, stworzone, aby efektywnie izolować dachy i odzyskiwać dla natury tereny, które zostały przeznaczone pod budowę nieruchomości.
Realizowane na terenach miejskich ogrody dachowe, oprócz oczywistej funkcji estetycznej i izolacji akustycznej, mają zdolność pochłaniania pyłów i zanieczyszczeń atmosferycznych oraz ograniczania występowania wysp cieplnych w terenie zurbanizowanym oraz retencji dużych ilości wody. Spełnienie tych założeń wymaga w przypadku tak trudnego rozwiązania jak dach zielony, dostarczenia kompletnego systemu SOPRANATURE®, począwszy od właściwie dobranej hydroizolacji, poprzez warstwę drenażową, odwodnienie, aż po warstwę roślinną.
Funkcjonowanie systemu, bez negatywnego wpływu na tak różne rozwiązania konstrukcyjne budynku, jak dach lekki z blach trapezowych, stropodach żelbetowy, strop części podziemnej garażu, wymaga nie tylko dobrania określonych parametrów poszczególnych materiałów, lecz także sprawdzenia ich funkcjonowania jako systemu. Paleta rozwiązań pozwala na dobór pokrycia o ciężarze od 30 do 325 kg/m2.

Wszystkie produkty, m.in. papy termozgrzewalne JARDIN, membrany syntetyczne FLAG, hydroizolacje płynne ALSAN® stosowane w dachach zielonych Soprema, nawet materiały uszczelnień obróbek, wpustów i przejść dachowych, posiadają certyfikaty FLL. Dla ekspertów to pewność, że hydroizolacja nie zaskoczy użytkownika nagłą nieszczelnością wynikającą z penetracji korzeni. Zapewniając optymalne technicznie i efektywne finansowo rozwiązania współczesnych hydroizolacji, firma konsekwentnie patrzy w przyszłość rozwoju hydroizolacji spełniającej dodatkowe zadania stawiane przed budynkami przyszłości.
Współczesnym trendem rozwoju izolacji bitumicznych jest zapewnienie trwałości przy ograniczeniu kosztów całości konstrukcji dachu. Soprema, oferując tradycyjne systemy dwuwarstwowych pokryć papowych mocowanych mechanicznie, grzanych całopowierzchniowo i balastowanych, podąża w stronę systemów lekkich, stworzonych w oparciu o cienkie, bardzo wytrzymałe papy. Gwarantowana trwałość i szybka aplikacja są możliwe dzięki doskonałej recepturze i stosowaniu nowoczesnych folii termotopliwych, a lekkość i elastyczność pokrycia dają dekarzowi łatwość montażu i wymierną redukcję zużycia gazu.

W grupie Soprema rozwinięta jest również oferta płynnych hydroizolacji ALSAN® z żywic poliuretanowych i PMMA, przeznaczonych do hydroizolacji tarasów, balkonów, dachów płaskich, ciągów komunikacyjnych, parkingów czy trudnych miejsc w budowlach, jak rynny wewnętrzne i kanały wentylacyjne. Z kolei najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem przeznaczonym do dachów chłodnych są papy SOPRA STAR®.
Te unikalne papy pokryte są trójwarstwowym, kompozytowym materiałem refleksyjnym w kolorze białym lub specjalnym refleksyjnym granulatem. Są wyjątkowo odporne na starzenie i uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia i zapewniają utrzymanie na dachu temperatury ok. 25oC w okresie letnim. W budynku pozwala to na ograniczenie wykorzystania klimatyzacji, obniżając efektywnie temperaturę średnio o 2oC, a zapotrzebowanie na energię o 10–50%. Współczynnik SRI wynosi nawet po okresie 3 lat ok. 0,96, a dla inwestora i wykonawcy istotne jest, że żaden z konkurencyjnych produktów z białymi posypkami lub granulatami nie zapewnia trwałości tego współczynnika powyżej 2–3 lat.
Jakość wymienionych systemów została potwierdzona prestiżowym certyfikatem Cool Roof Rating Council – za wyjątkowo wysoki współczynnik SRI, znakiem Energy Star i certyfikatem LEED.

Tytuł Kreator Budownictwa Roku 2018 otrzymał również Artur Pączkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Soprema Polska Sp. z o.o.

Projekt i wykonanie EVIONICA